LPS Suceava, bronz la ONSS gimnaziu. Cristian Adomnicăi: „Felicit băieții”

Echipa de handbal gimnaziu băieți a Liceului cu Program Sportiv Suceava, antrenată de profesorul Cristian Adomnicăi, a obținut medalia de bronz la etapa finală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (O.N.S.Ș.).

Competiția s-a desfășurat în perioada 14–17 mai, în comuna Cumpăna din județul Constanța, fiind organizată de Inspectoratul Școlar Județean Constanța în Sala de Sport a Liceului Tehnologic „Nicolae Dumitrescu”.

Formația suceveană a avut o evoluție foarte bună în faza grupelor, unde a înregistrat trei victorii din tot atâtea meciuri: 27-15 cu Școala Gimnazială „Coressi” Târgoviște, 25-19 cu Colegiul Național „E. Botta” Adjud și 27-14 cu Școala Gimnazială nr. 1 Mizil.

În semifinale, LPS Suceava a cedat în fața Școlii Gimnaziale „N. Iorga” Baia Mare la loviturile de la 7 metri cu scorul de 22-23, după ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 19-19.

În finala mică, sucevenii s-au impus cu scorul de 25-19 în fața echipei Colegiului Național „E. Botta” Adjud, asigurându-și astfel locul al treilea pe podium.

„Am pornit la turneul final ONSS cu obiectivul de a câștiga o medalie și suntem foarte bucuroși că am reușit să îl îndeplinim. Totuși, avem un regret, că nu a fost una mai strălucitoare, dar așa este în sport, socoteala de acasă nu se potrivește întotdeauna cu cea de la locul faptei. Țin să felicit băieții pentru devotamentul de care au dat dovadă în fiecare partidă. Ținând cont că s-au jucat câte două meciuri pe zi, iar noi nu am avut la dispoziție multe schimbări, solicitarea fizică a jucătorilor a fost foarte mare și cu atât mai meritorie este medalia de bronz obținută”, a declarat profesorul Cristian Adomnicăi.

Lotul echipei LPS Suceava a fost format din următorii jucători: Iustin Lupu, Paul Moldovan, Ștefan Chiruț, Ștefan Fadur, Paul Mironescu, Dragoș Cucoș, Alexandru Lesinschi, Filip Ciubotariu și Darius Cosur.

Turneul a fost câștigat de Colegiul Național Bănățean Timișoara, care a învins în finală Școala Gimnazială „N. Iorga” Baia Mare cu scorul de 22-21.

Clasamentul final al competiției:

  1. Colegiul Național Bănățean Timișoara
  2. Școala Gimnazială „N. Iorga” Baia Mare
  3. Liceul cu Program Sportiv Suceava
  4. Colegiul Național „E. Botta” Adjud
  5. Școala Gimnazială nr. 1 Mizil
  6. Școala Gimnazială „Aurel Mosora” Sighișoara
  7. Școala Gimnazială nr. 149 București
  8. Școala Gimnazială „Coressi” Târgoviște
Arată mai multe

Articole pe aceeași temă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar mai putea interesa
Close