FOTO| CSU – Potaissa: 24-26

CSU Suceava a pierdut cu scorul de 24-26 meciul disputat sambata, in sala LPS, in fata celor de la Potaissa, in prima etapa programata in acest an in Liga Nationala.

Venita in nordul Moldovei din postura de ocupanta a locului secund in clasament, fara nicio infrangere de la startul actualei editii de campionat, formatia ardeleana a luat un avans de trei goluri inca din primele sapte minute de la start, dupa ce ex-universitarul Cristi Bursuc puncta pentru scorul la 4-1. Razvan Bernicu a solicitat prompt time-out, dar “studentii” au continuat sa se confrunte cu o lipsa acuta de solutii pe atacurile pozitionale, iar ardelenii au profitat, Pavel ducand scorul de 7-3 in minutul 11. Gazdele au echilibrat ostilitatile spre jumatatea primei parti a jocului, cand s-au apropiat la doua lungimi in urma a doua aruncari de la 7 metri transformate de Bahan, cel mai determinat jucator din tabara celor de la CSU in meciul de sambata. A fost insa doar o revenire de moment a sucevenilor, in conditiile in care finalul primei reprize a apartinut celor din Turda. Lazar a inscris mai intai pe contraatac pentru 12-7, iar pana la pauza ecartul s-a marit si mai mult, Potaissa revenind la vestiare cu un avantaj linistitor de sase goluri, 15-9.

Fara nimic de pierdut, “studentii” au inceput dezinvolt repriza secunda, iar in primele patru minute de la reluarea jocului s-au apropiat la trei lungimi pe tabela de marcaj, dupa ce Tarzioru puncta pentru scorul de 12-15. Fostul component al formatiei sucevene, Dediu, autor a opt goluri in partida de sambata, a refacut insa ecartul de sase reusite de la pauza in minutul 38, iar aceasta diferenta s-a pastrat pret de zece minute, pana la scorul de 16-22. Ca si cum nu erau destui actori pe teren, in minutul 49 si-au intrat in rol si rotofeii cu fluier, arbitrii Radu Iliescu si Doru Manea, care au dictat o eliminare aiurea in randul sucevenilor, pentru faptul ca chipurile antrenorul Razvan Bernicu si-a permis sa solicite joc pasiv la un atac prelungit al oaspetilor. Primita cu aplauze ironice de publicul de la LPS, decizia brigazii bucurestene mai mult i-a intartat pe “studenti”.  Astfel, cu un portar Vasile Tcaciuc ceva mai inspirat intre buturi, gazdele s-au apropiat nesperat la scorul de 22-25 in minutul 56, dupa un gol semnat de Ciubotariu. Emotiile aveau sa creasca si mai mult in tabara ardelenilor odata cu intrarea in ultimele doua minute de joc, cand acelasi Ciubotariu marca pe contraatac pentru scorul de 23-25. Horatiu Gal a taiat insa elanul sucevenilor cu un time-out, la reluarea jocului elevii sai au fructificat ultimul lor atac si zarurile erau aruncate. Potaissa s-a impus in final, in sala LPS din Suceava, cu scorul de 26-24, iar pentru moment a devenit liderul Ligii Nationale. De partea cealalta, trupa condusa de Razvan Bernicu ramane pe ultimul loc in clasament, dupa un meci in care si-a respectat prea mult adversarul.

CSU Suceava: Spiridon, V. Tcaciuc – Bahan (9 goluri), Ciubotariu (5 goluri), Burlacu (4 goluri), Tarzioru (2 goluri), Petrea (2 goluri), Panait (1 gol), Dumitras (1 gol), Sandu, Eros, I. Tcaciuc, Olariu, Lazurca si Letu. Antrenor: Razvan Bernicu.

Potaissa Turda: Szopka, Coman – Dediu (8 goluri), Pavel (4 goluri), Savic (4 goluri), Lazar (3 goluri), Campan (3 goluri), Bursuc (2 goluri), Stef (1 gol), Adomnicai (1 gol), Tiganasu, R. Marian si Alisie. Antrenor: Horatiu Gal.