Liderul a câştigat la Putna

FC Pojorata se poate gandi deja la barajul de promovare de luna viitoare. Liderul clasamentului a inregistrat a opta victorie consecutiva in campionatul Ligii a IV-a, dupa ce s-a impus sambata, cu scorul de 2-1, pe terenul celor de la Bradul Putna, in derbyul etapei a XXVI-a din actualul sezon. Sustinute din tribune de circa 200 de spectatori, gazdele au inceput mai perfect intalnirea si au intrat la pauza in avantaj, dupa un gol marcat inca din minutul 3 de catre Craiu si validat corect de la margine de Teo Morosan, chiar daca mingea nu a atins plasa interioara a portii. Formatia antrenata de Danut Mandrila a revenit in repriza secunda, cand Axinte a inchis poarta la ocaziile adverse, Lazar a stabilit egalitatea cu un sut plasat in minutul 52, iar mai apoi, cu un sfert de ora inainte de final, Vlad Nutu a inscris golul victoriei oaspetilor, dupa ce finalizat cu capul o centrare venita din corner. Rezultat final 2-1, iar cu patru etape ramase de disputat, FC Pojorata are un avans de 11 puncte in fruntea clasamentului, iar duminica isi poate asigura si din punct de vedere matematic titlul de campiona, in meciul de acasa cu Vointa Stroiesti.

Intr-o alta partida programata ieri, cea de-a doua clasata, Foresta Malini, nu s-a prezentat in deplasarea de la Liteni, iar pe langa infrangerea cu 0-3 la „masa verde” risca si o penalizare de trei puncte din partea Comisiei de Disciplina a AJF.

Surpriza rundei s-a inregistrat la Fratautii Noi, unde gazdele de la Bucovina au predat armele in fata vecinilor de la Zimbrul Siret, scor final 3-2 pentru oaspeti.