Juniorii III, calificare ratată

Echipa de juniori III a de la LPS Suceava a pierdut si ultima sansa teoretica de accedere la turneul semifinal al Campionatului National in urma Turneului V de calificare desfasurat in weekend la Botosani.

Plecati peste Siret din postura de ocupanta a locului al treilea in clasamentul seriei, formatia antrenata de Iulian Dugan a inregistrat un bilant de trei victorii si doua infrangeri pe parcursul competitiei, indeajuns insa pentru a mai prinde pozitia secunda, calificabila. In prima zi a turneului, gruparea suceveana a inregistrat un succes in compania gazdelor de la LPS Botosani, scor 29-19, si un esec in fata liderului LPS Piatra Neamt, scor 23-25, dupa un joc in care handbalistii lui Iulian Dugan aveau un avantaj de trei goluri la pauza. LPS Suceava a inceput ziua de sambata cu o infrangere in fata gruparii CSS Bacau, scor 20-30, dupa un usturator 4-17 la pauza, si au continuat-o cu o victorie in fata celor de la LPS Iasi, scor 22-19. In ultimul meci programat in cadrul turneului de la Botosani, formatia antrenata de Iulian Dugan a castigat la “masa verde”, scor 10-0, intalnirea pe care ar fi trebuit sa o joace cu CS Tescani.

1. LPS Piatra Neamt 25 23 0 2 771-448 46p
2. CSS Bacau 25 19 1 5 799-507 39p
3. LPS Suceava 25 14 0 11 612-540 28p
4. LPS Iasi 25 13 1 11 651-520 27p
5. AS Tescani 25 4 0 21 508-784 8p
6. LPS Botosani 25 1 0 20 314-857 0p

Ultimul turneu din cadrul sezonului regulat se va desfasura in perioada 8-10 aprilie la Bacau.