Înfrângere în superioritate numerică >> FC Braşov – ACS Foresta Suceava: 2-1

Foresta si-a gasit nasul la poalele Tampei. Formatia suceveana a suferit prima infrangere din mandatul lui Cristi Popovici, dupa ce cedat astazi, pe terenul celor de la FC Brasov, cu scorul de 1-2, la finalul unui meci in care “galben-verzii” au evoluat in superioritate numerica aproape o repriza si jumatate.

Derbyul etapei a XII-a din Liga a II-a a inceput intr-un ritm alert, Foresta reusind sa deschida scorul pe stadionul Tineretului inca din minutul 8, cand Dumitriu a primit pasa dintr-un out de margine si l-a executat cu Fl. Iacob cu un sut puternic din interiorul careului. Peste numai un minut, brasovenii trimis o minge pe culoar in careul sucevean, Niga are o interventie imprudenta la picioarele lui Manole, iar centralul Horatiu Fesnic dicteaza penalty pentru gazde. Stefan Grigorie si-a asezat mingea pe punctul cu var de la 11 metri si l-a executat cu sange rece pe Niga, cu un sut aproape de vinclu.

“Stegarii” putea prelua conducerea pe tabela de marcaj in minutul 21, cand Istrati a preluat o minge la opt metri de poarta, l-a driblat usor pe Masella, dar sutul varfului basarabean a trecut peste bara. Sperantele oaspetilor intr-o victorie la Brasov pareau sa creasca odata cu minutul 25, cand Catalin Stan a vazut direct cartonasul rosu dupa o lovitura cu lotul aplicata lui Cerlinca la un duel aerian. Foresta putea specula repede superioritatea numerica de pe gazon, dar Stanescu a sutat slab de la 20 de metri, iar Matei a lovit gresit balonul la o centrare buna in fata portii trimisa de Bg. Rusu. Contrar cursului jocului, trupa lui Cornel  Talnar a trecut in avantaj cu doua minute inainte de pauza, cand Vl. Munteanu a sutat dintr-un unghi mort, Niga a respins mingea cu piciorul in centrul careului, de unde Istrati a inscris cu o executie sub bara.

Cristi Popovici a schimbat in debutul reprizei secunde mijlocasul la inchidere cu unul de creatie, dar ocaziile s-au ivit tot la poarta suceveana, unde Niga a scapat fara gol la incercarile lui Goge. In fata unui adversar asezat pe doua linii, “galben-verzii” au avut posesie si atat. Fara inspiratie, cu multe mingi aruncate pe sus, la bataie, oaspetii au avut putine sanse de a egala, cea mai mare apartinandu-i lui Dumitriu, blocat in careu, in momentul sutului. Pe contraatac, la putine faze in care au scos capul de la cutie, gazdele isi puteau securiza victoria in minutul 74, dar Niga a fost la post si a boxat mingea la sutul violent trimis de nou-intratul Razdan. In ultimele minute, „stegarii” au fugarit si copii de mingi de pe marginea terenului, s-au aparat la sacrifiu si au oprit toate cele trei puncte sub Tampa. FC Brasov – Foresta s-a terminat 2-1, un rezultat care ar trebui sa-i aduca cu picioarele pe pamant pe fotbalisti suceveni, neinspirati si pe alocuri chiar indolenti in meciul din aceasta seara.

FC Brasov: Fl. Iacob – Saftescu, I. Serban, Leca, Ct. Stan – L. Manole (Razdan ’72), P. Iacob, Vl. Munteanu, Goge – St. Grigorie (I. Popa ’82), Istrati (Poverlovici ’78). Antrenor: Cornel Talnar.

Foresta Suceava: Niga – Mihalachioae, Masella, D. Lung, Semeghin – Cainari, Vl. Stanescu (Avram ’46), Dumitriu (Danila ’74), Cerlinca – M. Matei (Bujor ’61), Bg. Rusu. Antrenor: Cristi Popovici.

21 Comentarii

1. AM JUCAT JENANT DE SLAB ! CHIAR AM SCAPAT USOR . S-A URCAT LA CAP STIINTA FOTBALISTICA LA BAIETI ! ASA SE INTIMPLA CIND TE GINDESTI DOAR LA MECIUL CU STEAUA ! NU MAI AM CUVINTE . PENIBIL !!!

2. Nu-i nimic,baieti!Fotbalul,ca si viata,nu e alcatuit numai din victorii…Faceti o analiza riguroasa si vedeti ce trebuie imbunatatit.Ca simpla parere personala,Niga trebuie sa munceasca mai mult,iar Mihalachioaie e de nivelul Ligii a III-a.Lotul trebuie intarit,iar Goe ar fi bine sa lucreze un pic cu fundasii centrali.FORZA SUCEAVA!

3. MARE PACAT!!!IN LOC NOI SA INTRAM CONCENTRATI,CONECTATI LA MECI ;AM INTRAT CA NISTE MAMALIGI CA TOTUL CADE DIN CER!!!!!!!!!IN AFARA DE GOLUL LUI DUMITRIU NIMIC.NIMIC.NIMIC.APARAREA VARZA!!.MASSELA ERORI PESTE ERORI ATAT IN APARARE CAT SI IN ATAC!AS DORI TARE MULT CA D NU POPOVICI SA LE CITEASCA ASTA:”CAND ESTI CONECTAT,CONCENTRAT,GATA SA DAI TOTU PTR VICTORIE,PTR A CASTIGA INCAT SI MINGEA ITI VINE BINE,TE CAUTA MINGEA S O BAGI IN ATE!!DAR TU ESTI VEDETA?????

4. STII CAND ESTI VEDETA??!CAND SE TERMINA MECIU SI INDIFERENT DE REZULTAT SUPORTERU,SPECTATORU TE APLAUDA,ITI MULTUMESTE PTR EFORTU DEPUS.ABIA ATUNCI. LA MECIUL ACESTA. STIITI CUM ATI FACUT?EXACT CUM AI MULGE O VACA.GALEATA E PLINA CU LAPTE,CU SPUMA SI DA VACA CU PICIORU SI O VARSA.

5. SPER SA VA REVENITI.SA VA ANTRENATI!!!SA RAMANETI PESTE ANTRENAMENTE,SA EXERSATI LA MAXIM SI ABIA ATUNCI O SA DEVENITI NISTE FOTBALISTI ADEVARATI.ASTAZI ATI MIMAT FOTBALUL SI NE A TIDEZAMAGIT FFF TARE.EU N AM INCOTRO SI TOT PE VOI VA IUBESC SI STRIG HAI SUCEAVA!!!HAI FORESTA!!!

6. D NU GOIAN.D NU POPOVICI SPER SA REUSEASCA SA VA ADUCA CU PICIOARELE PE PAMANT SI SA INCEPETI IARASI SA ARATATI CA NISTE FOTBALISTI ALTFEL E POSIBIL SA STRICATI TOT.ATI JUCAT EXACT CA ULTIMELE 5 MIN DE LA CLINCENI: „FARA CAP”

7. Brașovul a fost peste noi la orice capitol. Asta ne este valoare la ora actuala. Din punctul meu de vedere matei și cerlinca nu au ce căuta în primul 11 dar alți jucători nu avem. Urmează un meci greu cu Juventus unde putem ramane în fruntea clasamentului. Dacă Pâncota va fi exclusa juventus,Târgoviște, UTA și sepsi vor pierde puncte și o victorie cu juventus înseamnă păstrarea șanselor de promovare chiar dacă condițiile nu sunt propice. Felicitări domnului Popovici , conducerii și jucatorilor pentru parcurs!

8. Dragii mei, lăsați comentariile răutăcioase. Dacă nici în seara asta Foresta nu și-a dorit victoria, mulți din cei care susțin această echipă, și comentează anti Foresta, sunt pe lângă fenomen!. Când faci GIUMBUȘLUCURI cu mingea la centrul terenului sau la 20 m. de poarta ta, rezultatul este: 1-2, cu o echipă care joacă din min. 25 în 9 jucători!!!. Noapte bună, somn ușor.

9. Complet visatori ! Asta e , ii ajungem pe cacatii de Brasov din urma . Toata lumea la stadion cu Pancota si totul va fi bine , veti vedea !

10. NU E NIMIC BAIETI DOAR NU SUNTEM REAL MADRID SA BATEM TOT.AVEM INCREDERE IN VOI CA VETI FACE IN CONTINUARE TOTUL PENTRU A NE BUCURA.BUCURIA CEA MARE PENTRU NOI ESTE UN MECI BUN CONTRA STELEI.HAI FORESTA!!!…HAI SUCEAVA!!!

11. Dinule pleaca acasa pretenas!!!!
    Gata?! La primul esec arunci in stanga si in dreapta? Sa iti fie rusine!
    Bravo baieti, nu e nimic! Capul sus si hai cu gandul la urmatorul meci!
    Trebuie sa credem, iar acum vedem cine este alaturi de echipa, nu precum „Dinu pretenas” care e cu FORESTA doar atunci cand castiga!
    Trebuie sa fim uniti, oboseala cumulata s-a vazut, emotia unei infrangeri in superioritate la fel, asta este viata de fotbalist/suporter! Baietii nu au vrut sa ne dezamageasca, brasovul s-a aparat EXTRA-aglomerat si nu a vrut mingea sa treaca de ei. Ne-au prins pe doua contra-atacuri fulger si au bagat-o… asta e!
    Suntem alaturi de voi la urmatorul meci, credem in voi!

„DIN MII DE PIEPTURI ATI VETI AUZI: FORESTA JOACA DIN ADANCUL INIMII!”
    BUCOCINA 4 EVER! (Stefan – Bruxelles)

12. Penibil.Vedeti ca am avut dreptate au inceput esecurile.Mai vorbim dupa vacanta de iarna in retur.FC BRASOV MULT MAI BUNA.Cum sa pierzi cand ai avantaj cu un jucator in plus.Hai nu mai comentati bucovinenilor.Cam putine comentarii cand pierdeti.

13. Pai de ce nu au luat nocturna mobila cu ei??? Degeaba a dat primaria 50000 euro??? Alti bani aruncati aiurea doar pentru ca asa vor „baietii”…

1. Danute, da pretenas! Ai avut dreptate! Esti un zero barat!
      „Au venit si infrangerile!” :))))) Pretenas, dupa 11 meciuri fara infrangere, intervine si oboseala, stres, presiunea si dorinta suporterilor de a vedea echipa MEREU castigand, presiunea meciului cu spurcatii wcsb no name bucuresti si mukte altele. Daca tu, si altii ca tine faceti asta acum dupa prina infrangere sa va fie rusine! Nu aveti ce cauta in cercul Forestei, nu sunteti Bucovineni adevarati si sunteti doar niste ratati care tin cu echipe doar cand acestea castiga!!! Esti un zero barat pretenas!!!
      Domnule Popovici, avem incredere in baieti si in dumneavoastra, indiferent ce se va intampla, noi suntem multumiti, avem echipa buna la Suceava acum, ati aratat ca se poate si noi credem in voi!
      Un lucru va cer, atat: BATETI PE SPURCATI!!!! BATETI WCSB NO NAME SPURKI BUCURESTI!!!!!!!!!!
      Am spus, putem pierde cu Brasovul, asta e, dar BATETI STIAUA WCSB!!!!!!
      Hai Bucovina! Forza Suceava! Forever Foresta!
      „Bate pe stiaua, FORESTA, bate pe stiaua!”
      Mierda wcsb!!!!! Mierda spurki!!!!! VICTORIE!!!!!!

BUCOVINA 4 EVER!!!!!

14. Oare de ce nu a fost schimbat Masella cu Alin Mutu inca din prima repriza ? Masella pana la meciul cu Brasov mi-a placut cum a jucat dar la Brasov era de nerecunoscut !?! Dumitriu de ce a fost schimbat ? Asta a mai miscat mai bine fata de ceilalti mijlocasi !Bujor si Avram nu arata ca au jucat in liga 1! Slabi !

15. Da, s a vazuit clar ca meciul a fost vandut de Matei cu brasovenii lui, cum sa iese portaru sa faca penalty? Si totusi raman aia in 10 si noi parca nu vrem sa castigam, s a vazut clar cum trageau toiti peste poarta si fugeaui in reluare,,,, parerea mea meci vandut, si au luat matei cu 3-4 din echipa cateva mii de euro sdi neau f,,, astra e daca nu elimina din echipa si din staf ce gunoaie au mai ramas o sa pierdem in line ,,,,

16. Daca Brasovul la ora actuala este peste noi, asta nu inseamna ca baietii au mimat fotbalul, era pur normala sa vina si o infrangere si daca ea a venit cu liderul, pana si asta e logic! Unii sunteti prea tampiti, si nu va puteti numi suporteri. Pacat ca aveti acces la internet. Suntem buni, dar de locurile 2-6 momentan. That’s the reality, folks.

17. Si Barcelona o pierdut acasa cu D.Alaves….decat sa sustineti echipa,indiferent de rezultat deja criticati,nu e nimic..au prins o zii mai grea…tot acesti jucatori ne-au adus bucurii.toate echipele vor mai pierde puncte si pana la urma a fost un meci in deplasare..ii batem cu 1-0 acasa pe brasov si suntem peste ei.ati uitat ca la inceputul sezonulului obiectivul era salvarea de la retrogradare? indiferent de rezultat ,Suceava azi a castigat!!!!!