Incapabili contra Chindiei

Rapidul s-a facut de ras pe terenul celor de la Chindia Targoviste, pierzand azi, in fata gruparii dambovitene, cu scorul de 0-2, la finalul unui joc contand pentru etapa a 9-a a Ligii a 2-a, in care “ceferistii” au evoluat o repriza si jumatate cu un jucator in plus pe teren, dar au incasat doua goluri in superioritate numerica.

Presate de locul ingrat din clasament, gazdele au inceput in tromba, bifand prima ocazie la poarta lui Preda in minutul 2, cand Cherchez a reluat cu calcaiul, pe langa tinta, o centrare din stanga. Fara replica din partea rapidistilor, Chindia a trecut din nou pe langa gol in minutul 20, la o faza in care Ispas a urcat in careu la un corner si a trimis cu capul putin peste transversala. Apetitul ofensiv al targovistenilor parea sa fie estompat la jumatate primei reprize, odata cu eliminarea aceluiasi Cherchez, trimis in tribune pentru doua cartonase galbene primite intr-un interval de doar trei minute, primul pentru o simulare in careu, iar cel de-al doilea pentru o intrare cu talpa sus asupra lui Lozneanu. In ciuda superioritatii numerice, trupa antrenata de Ovidiu Murariu n-a legat nimic pe faza de constructie, bifand prima ocazie de gol abia in minutul 43, cand goalkeeperul Perianu a fost trezit de un sut centrare expediat de I. Plamada si a respins de la radacina barei.

Lipsit de prezenta presedintelui Gabriel Clim si de cea a antrenorului secund Bogdan Tudoreanu, staff-ul “ceferistilor” nu a fost in stare sa schimbe nimic la pauza, iar dambovitenii au continuat sa fie periculosi chiar si cu un om in minus pe teren. Verdes a dat cele mai mari batai de cap defensivei sucevene in debutul reprizei secunde, varful de lance al Chindiei ratand de trei ori tinta intr-un interval de doar patru minute. Ocaziile gazdelor se puteau razbuna, dar portarul Perianu a fost la post si a respins in corner sutul trimis de Marinkovic, la singura sansa certa a rapidistilor de pe intreg parcursul meciului de astazi. Pe contre, inevitabilul s-a produs in minutul 60, cand Honciu a centrat in forta de pe partea stanga si Lozneanu a deviat mingea in proprie poarta pentru 1-0 in favoarea targovistenilor. Chindia nu s-a multumit insa cu avantajul minim de pe tabela de marcaj, iar gazdele au lovit pentru a doua oara in minutul 67, cand Baluta a trimis mingea in vinclu, cu un sut superb din marginea careului mare. O fost lovitura de knock-out pentru “ceferisti”, incapabili sa mai arate ceva pana la sfarsitul intalnirii, incheiata cu un sec 2-0 pentru Chindia.

Rapid Suceava: Preda – Balan, Fl. Plamada, Lozneanu, I. Plamada – Bosancu, Velescu, Cainari, Spatar – Marinkovic, Negru. Antrenor: Ovidiu Murariu. Pe parcurs au mai intrat: Sumanariu, Duman si Moldovan.