Un chix tipic românesc

Handbalistii suceveni au dat cu piciorul unei sanse cu care nu se vor reintalni prea curand pe plan international. Universitatea a ratat calificarea in finala Cupei Challenge, dupa ce a pierdut azi, cu scorul de 24-27, pe terenul luxemburghezilor de la Handball Esch, in mansa secunda a semifinalelor competitiei europene.

Gruparea luxemburgheza a inceput fara menajamente returul de pe teren propriu, iar pe fondul interventiilor bifate de portarul francez Zuzo, gazdele au recuperat handicapul de doua goluri din tur inca din minutul 6, cand Muller, cel mai bun marcator al meciului de la Esch, cu 11 reusite personale, puncta pe contraatac pentru scorul de 5-2. De partea cealalta, Selaru replica dintre buturile portii sucevene cu blocarea unei aruncari de la 7 metri, iar de pe semicerc, Starikov restabilea egalitatea in minutul 11, la scorul de 5-5. Mai mult, gazdele au primit apoi o eliminare temporara si au suferit in ofensiva, iar “studentii” au profitat de superioritatea din teren si s-au distantat la doua lungimi in minutul 18, cand capitanul Chirut, cel mai bun marcator din tabara suceveana in partida de sambata, transforma o aruncare de la 7 metri pentru scorul de 8-6 in favoarea Universitatii.

In ciuda timpului de respiro solicitat de antrenorul Werner Kloeckner, oaspetii au continuat sa se distanteze pe tabela de marcaj, acolo unde, in minutul 25, Acatrinei ducea scorul la 12-8, cu o torpila de la zece metri. Luxemburghezii de la Esch au replicat printr-o sarja de trei goluri consecutive incheiata de reusita lui Kohl, iar pana la pauza cele doua combatante au mers cap la cap, formatia antrenata de Razvan Bernicu intrand la cabine cu un avantaj minim, scor 14-13.

Gazdele au inscris la primul atac al reprizei secunde, dar Selaru a fost apoi la post, iar in avanposturi, Soldanescu ii distanta din nou pe suceveni la doua reusite in minutul 38, cand pivotul “studentilor” puncta pentru 17-15. Pe cine nu lasi insa sa moara, nu te lasa sa traiesti. Astfel, chiar daca au o echipa de semiprofesionisti, luxemburghezii nu au incetat sa creada in calificare, egaland situatia in mansa retur in minutul 42, la scorul de 18-18. De partea cealalta, ramasi cu doar patru jucatori de camp, dupa ce brigada cipriota de arbitri a dictat doua eliminari la care sucevenii realmente s-au crucit, “studentii” au incasat apoi doua goluri in inferioritate numerica si HB Esch era in finala Cupei Challenge la scorul de 20-18.

Razvan Bernicu a solicitat prompt time-out, iar la reluarea jocului, Tutu intorcea rezultatul in favoarea oaspetilor in minutul 51, cand interul sucevean modifica tabela la 20-21 si il forta pe tehnicianul Werner Kloeckner sa arunce la randul sau cartonasul verde pe masa oficiala. Miscarea tactica a gazdelor a avut efecte imediate pe teren, Kohl marcand pentru 23-21, iar cu sapte minute inainte de final, cele doua echipe se aflau la egalitate perfecta per ansamblul celor doua manse. Incurajati din tribune de circa 850 de suporteri, luxemburghezii au dus apoi scorul la 25-22 prin coordonatorul Sacha Pulli, iar cu trei minute ramase de joc, gazdele erau in finala. De partea cealalta, cu un om in plus pe teren, handbalistii suceveni au tras spuza pe turta lor cu 90 de secunde inainte de final, cand Mitrea puncta pentru scorul de 25-23. Kloecker a cerut un nou time-out, a dat indicatii pe un ton linistit, iar elevii sai au raspuns pe masura cu Decker in postura de finalizator, interul gazdelor marcand cu o “aeriana” pentru scorul de 26-23.

Cu 47 de secunde inainte de fluierul de final, tabara suceveana a solicitat timp de odihna, Chirut a marcat la reluare pentru 26-24 si Universitatea era in finala inainte de ultimul atac al luxemburghezilor. “Studentii” nu au parut insa prea convinsi de calificare, nu s-au aparat cu cap in ultimele secvente de joc. Acatrinei a fost eliminat pentru fault, iar prin golul lasat in defensiva suceveana Decker trimitea Handball Esch in finala cu un gol inscris cu doua secunde inainte de fluierul izbavitor. Rezultatul final 27-24, iar cu scorul total de 48-47 per ansamblul celor doua manse, Handbal Esch merge in ultimul act al Cupei Challenge si realizeaza o performanta istorica pentru handbalul luxemburghez. De partea cealalta, Universitatea rateaza o sansa imensa de a reedita performanta europeana din urma cu patru ani, dupa o dubla mansa pe care a avut-o la discretie in marea majoritate a timpului de joc, atat in turul de la Suceava, cat si in returul de la Esch. “Studentii” au platit tribut lipsei mentalitatii de invigator, superficialitatii si faptului ca s-au crezut cu sacii in caruta inainte de vreme, niste metehne care au mai facut in acest an o victima in handbalul romanesc, e vorba de Oltchim Ramnicu Valcea, care a dat chix in mod similar in semifinala cu Gyor din Liga Campionilor.

Vezi o galerie foto de la meciul Handbal Esch – CSU Suceava!

Handball Esch: Zuzo, Mauruschatt – Muller (11 goluri), Decker (6 goluri), Kohl (3 goluri), Bock (2 goluri), Pulli (2 goluri), Sas (2 goluri), Marzadori (1 gol), Baum, Fischbach, Krier, Labonte, Linster, Weibel, Welter. Antrenor: Werner Kloeckner.

Universitatea Suceava: Selaru, Stanescu – Chirut (7 goluri), Gavriloaia (5), Acatrinei (3), Tutu (3), Starikov (2), Bursuc (1), Mitrea (1), Petrea (1), Soldanescu (1), Rosu, Amihaesi, Tiganasu, Dumitras, Burlacu. Antrenor: Razvan Bernicu.