Halucinant! Am scăpat victoria printre degete! Academica Clinceni- Foresta: 3-3

Foresta a scapat printre degete a sasea victorie consecutiva in Liga a II-a. Si a facut-o intr-un mod halucinant, cu doua goluri primite in ultimele patru minute ale meciului disputat miercuri, in deplasare, la Clinceni. In direct la Digi Sport si Dolce Sport, formatia antrenata de Cristi Popovici a plecat cu un singur punct din Ilfov, dupa ce a remizat in fata celor de la Academica, 3-3.

Cu un moral betonat de seria de rezultate pozitive din ultima perioada, echipa suceveana a inceput dezinvolt confruntarea cu trupa lui Mugur Bolohan, reusind sa deschida scorul inca din minutul 7, cand Cainari a patruns in careu pe langa Udrea si l-a invins pe Matache cu un sut plasat la coltul lung. Avea sa fie prima reusita a septarului sucevean de la revenirea la gruparea din Areni.

Presata de locul din clasament, Academica a incercat sa reactioneze imediat, dar Perju a trimis in plasa laterala, iar sutul lui Antohi, bine lansat in adancime, a fost blocat cu piciorul de Niga. Goalkeeperul sucevean nu a mai avut ce face in minutul 15, cand Predescu a trimis o minge in careu printre picioarele lui Lung, iar acelasi Antohi a restabilit egalitatea cu o executie din zece metri. Pe fondul unui joc alert, cu garda jos de ambele parti, Foresta a revenit in avantaj peste doar doua minute. Titularizat in premiera in tricoul „galben-verzilor”, Dumitriu a patruns in careu pe partea stanga si a inscris pentru 1-2 cu un sut pe sub portarul Matache. Jumatatea primei reprize a adus si cea mai controversata faza a meciului de la Clinceni. Florin Stefan a ciupit o minge in careu din fata lui Niga, aflat in alunecare, dar centralul Emil Voicu a dictat simulare si cartonas galben pentru mijlocasul echipei gazda.

La poarta opusa, formatia antrenata de Cristi Popovici a facut 1-3 pe tabela in minutul 37. Dumitriu a sutat defectuos de la marginea careului, Perju a deviat mingea si l-a pacalit inclusiv pe portarul Matache, iar Cainari (foto), venit in gura portii, si-a trecut in cont dubla. Predescu si-a incercat tirul pana la pauza, dar sutul in forta trimis de mijlocasul gazdelor a fost retinut in doi timpi de Niga, iar Foresta incheia prima repriza cu un avantaj de doua goluri.

„Galben-verzii” s-au jucat cu ocaziile in repriza secunda

“Galben-verzii” au inceput in atac partea secunda, au continuat sa deseneze frumos la firul ierbii, iar prima ocazie de la reluarea jocului a aparut in minutul 47, cand Cainari a sutat de la 25 de metri, dar Matache a fost la post si a retinut de pe centrul portii. Echipa din Clinceni a replicat prin doua suturi pe sus trimise de Antohi, ambele fiind prada usoara pentru goalkeeperul oaspetilor. A urmat o sarabanda de ratari la poartea gazdelor. Sutul lui Rusu a fost deviat in corner, executia lui Dumitriu din lovitura libera a ajuns in bratele lui Matache, iar Matei a nimerit bara transversala din mijlocul careului dupa o pasa perfecta a lui Cerlinca, in minutul 69. Dupa un sfert de ora de acalmie, Foresta si-a reluat sarjele ofensive in ultimele zece minute de joc, dar n-a stiut sa profite pe contraatac de spatiile libere lasate de adversari. Rusu a sutut in unghi, dar s-a ales doar cu corner, iar mai apoi nou-intratul Vlad Bujor a trimis slab, din interiorul careului, in bratele lui Matache.

Sucevenii reclama off-side la golul de 3-3 marcat de Coman

Aceste ratari aveau sa-i coste scump pe oaspeti. Semnalul revenirii in tabara ilfoveana a fost dat in minutul 89, cand Fl. Stefan a redus diferenta cu un sut plasat la coltul lung dupa o pasa a lui Crisan. Mai mult, in cel de-al doilea minut de prelungire, Butean a sutat puternic din marginea careului, iar Niga a scapat mingea in fata, iar o data cu ea si victoria. Aflat in off-side in momentul sutului lui Butean, fostul atacant al Pojoratei, Marius Coman, s-a aruncat la sacrificiu si a impins balonul in plasa pentru un egal nesperat, in conditiile in care fanionul tusierului a ramas jos. “Galben-verzii” n-au prins fluierul final in avantaj, nici in efectiv complet, capitanul Daniel Balan fiind eliminat in minutul 90+3 dupa ce a incasat al doilea galben pentru un fault la mijlocul terenului.  Academica – Foresta s-a terminat 3-3, iar gruparea de pe Areni ramane fara victorie in istoria celor 11 confruntari directe cu formatia din Clinceni. Azi, echipa suceveana a pierdut doua puncte dupa ce s-a crezut prea repede cu sacii-n caruta. “Galben-verzii” au invatat pe propria piele acel stereotip din fotbal: “o echipa nu este invinsa pana nu o vezi urcata in autocar”. Iar trupa lui Bolo n-a jucat tocmai nemteste. Am fost noi fraieri…

Academica: Matache – Butean, A. Nitu (R. Crisan ’54), M. Marin, Perju – C. Gheorghe (Cocîrla ’75), Ad. Udrea, Predescu, Fl. Stefan – Antohi, Lemnaru (M. Coman ’64). Antrenor: Mugur Bolohan.

Foresta Suceava: Niga – D. Balan, Masella, D. Lung, Semeghin – Cerlinca, Dumitriu (Avram ’75), Vl. Stanescu, Cainari (Druga ‘87) – M. Matei (Vl. Bujor ’70), Bg. Rusu. Antrenor: Cristian Popovici.

Popovici da vina pe ratari si pe greseala tusierului

Cristi Popovici a pus sincopa de la Clinceni pe seama ratarilor pe care le-au avut “galben-verzii” in repriza secunda si a erorii de arbitraj de la golul de 3-3, marcat de gazde din off-side, lucru remarcat dupa meci pe banda video. “Suntem un pic necajiti pentru ca am avut 3-1 si nu am reusit sa castigam. Am luat golul trei din off-side. S-a vazut acest lucru foarte clar pe inregistrarile de la Digi… de dupa meci. Putem spune ca lipsa de precizie a tusierului ne-a costat doua puncte, dar asta nu inseamna ca trebuia sa luam gol la acea faza. Daca facem 4-1 la ocaziile pe care le-am avut, plecam cu toate cele trei puncte. Asa a trebuit sa ne multumim cu acest egal. E totusi un punct cucerit pe teren strain. Suntem in grafic daca batem Braila in etapa viitoare”, a declarat antrenorul Forestei.

19Soimii Pancota00000000

In runda viitoare de campionat, Foresta revine pe stadionul Areni pentru confruntarea cu Dacia Unirea Braila, programata sambata, de la orele 11.00.