FOTO| Se îngroașă gluma pe Areni

Rapid Suceava a intrat serios în hora retrogradării după ce a obținut doar un egal, scor 1-1, în meciul disputat sâmbătă, pe teren propriu, în fața celor de la CS Balotești, în prima etapă din cadrul play-out-ului pentru menținerea în Liga a II-a.

Formația ilfoveană a început mai bine întâlnirea, bifând primele două ocazii prin ex-stelistul Bâtfoi, care mai întâi a șutat în cros din colțul careului, pe lângă poartă, iar mai apoi a trimis slab în brațele lui Niga. Golul a venit la poarta cealaltă, în minutul 13, când Golofca a primit o pasă la 14 metri și a deschis scorul cu un voleu deviat de Marciuc. Oaspeții au trimis la rândul lor mingea în plasă la jumătatea primei reprize, dar reușita lor a fost anulată pentru un henț văzut din avion. Minutul 30 avea să consemneze și cea mai controversată fază a meciului. Negru a încercat să devieze pe spate în fața porții, Antoche i-a suflat mingea de pe cap ca la volei, dar spre exasperarea sucevenilor, în loc de penalty, centralul Vidican a dictat fault în atac.

Rapid Suceava Balotesti arbitri

Contrar cursului jocului, CS Balotești a restabilit egalitatea pe Areni în minutul 44, când Flămânzeanu a profitat de o greșeală a defensivei sucevene și a înscris cu un voleu din zece metri pentru 1-1 la pauză.

“A fost un meci comedios. Mai bine mergeam la biserică”

Repriza secundă a propus un joc de luptă, dar și o ploaie de centrări în careul oaspeților. Fără niciun rezultat însă pe tabelă, singurele momente în care “ceferiștii” au pus în pericol poarta apărată de Fulga fiind la șuturile lui Aeroaiei și Ionuț Plămadă, ambele pe lângă țintă. De partea cealaltă, mulțumiți cu rezultatul de pe tabelă, ilfovenii au tras copios de timp, ajutați și de lipsa copiilor de mingi de pe margine, încă o dovadă că, deși este finanțată cu 1,7 milioane de lei din banii sucevenilor, echipa locală de fotbal este condusă de niște diletanți. Echilibrul se putea rupe pe final, dar șutul lui Golofca, cel mai activ jucător din tabăra “ceferistă”, a trecut pe lângă țintă. La poarta opusă, la puține faze în care ilfovenii au scos capul de la cutie, Niga a boxat mingea în lateral la un șut în forță, din 15 metri, expediat de Herea. Ultima și cea mai mare ocazie din repriza secundă a fost consemnată în minutul 87, când Negru a șutat din marginea careului mare, dar portarul Fulga s-a întins și a deviat cu un ultim efort mingea în corner.

Balotesti

Rapid Suceava – CS Balotești s-a terminat 1-1, iar “ceferiștii” au ajuns la o serie de 16 meciuri fără victorie în actuala ediție de campionat. Concluzia a tras-o un suporter la ieșirea de pe stadionul Areni: “A fost un meci comedios. Mai bine mergeam la biserică”.

Rapid Suceava: Niga – D. Bălan, Dudea (’82 Galan), Velescu, Semeghin – Golofca, Sfrijan, Aeroaiei, I. Plămadă (’68 Ghiorghiciuc) – M. Negru, Tudorache (’57 Dănilă). Antrenor: Costel Ilie.

CS Balotești: Fulga – I. Sandu, Stelitano (’73 C. Păun), Marciuc, Flămânzeanu, Mirescu, P. Radu (’62 P. Ioniță), Gojnea, Antoche, Cl. Herea (’87 Pătrașcu), Bâtfoi. Antrenor: Cornel Niță.

Vezi o galerie FOTO realizată de Codrin Maleș!

Costel Ilie: “Așa nu se mai poate continua”

Fără nicio victorie de la venirea pe banca Rapidului și lipsit de vreun sprijin concret din partea conducerii clubului, Costel Ilie a declarat sâmbătă, după remiza cu CS Balotești, scor 1-1, că se gândește să demisioneze din funcția de antrenor principal al echipei sucevene.

“Voi refleca până luni, când voi avea o discuție cu conducerea administrativă a clubului. Poate prin plecarea mea, printr-o decizie radicală, s-ar trezi echipa. S-ar produce un șoc și ar conștientiza și jucătorii că așa nu se mai poate continua. Nu mi-e teamă, nu mă dau lovit la greu, dar poate dacă vine altcineva reușește mai mult decât am reușit eu. Am venit cu sufletul la Suceava, dar aceasta este lotul. Nu avem ce face. Trebuie să mergem mai departe și sperăm că prima victorie va veni la Piatra Neamț. Cu mine sau fără mine”, a declarat Costel Ilie, care are cinci remize și trei înfrângeri în cele opt meciuri petrecute până acum pe banca tehnică a echipei Rapid Suceava.

Costel Ilie

Referitor la meciul de sâmbătă dintre Rapid și CS Balotești, Costel Ilie consideră că rezultatul final nu face decât să prelungească agonia ambelor echipe. “N-a fost să fie nici de data această. Am sperat până la finalul jocului că vom învinge, dar din păcate nu am reușit. Ca angajament, ca determinare a băieților, eu cred că s-a văzut o schimbare în bine față de jocurile trecute. N-am ce să le reproșez. Au încercat, dar la momentul actual atât putem. Asta este realitatea. Am dominat partida, ne-am creat unele oportunități de a înscris, dar am primit acel gol pe o neatenție a noastră, pe final de primă repriză și am intrat neîncrezători la pauză. Practic acest egal prelungește agonia ambelor echipe”, a adăugat Costel Ilie la conferința de presă.

Tehnicianul “ceferiștilor” a evitat să comenteze arbitrajul și a recunoscut că s-a pripit înaintea sezonului de primăvară, când a renunțat la serviciile fundașului Constantin Ferariu. “Nu regret că ne-am despărțit de nouă jucători în pauza de iarnă. A fost o decizie pe care mi-am asumat-o și acum suport consecințele. În privința unui singur jucător recunosc că m-am pripit: Ferariu”, a spus Costel Ilie.