FOTO | Rapid – Aerostar: 3-3

Rapid Suceava a revenit astazi, pe stadionul Areni, pentru cel de-al patrulea meci de pregatire din aceasta iarna. Adversara i-a fost formatia Aerostar Bacau, ocupanta locului 6 in clasamentul seriei intai a Ligii a III-a. In ciuda terenului acoperit cu zapada, cele doua formatii nu au fost zgarcite cu golurile, partida terminandu-se la egalitate: 3-3.

S-a jucat cu garda jos inca din debutul intalnirii, bacauanii reusind sa deschida scorul in minutul 6, cand Sfrijan a deviat in propria poarta un sut de pe partea dreapta. Peste doar patru minute, stupoare printre putinii spectatori prezenti in tribunele Areniului. Fostul atacant al “ceferistilor” Homneac, ajuns din aceasta iarna la Aerostar, a facut 0-2, dupa ce a finalizat cu gol o actiune personala purtata pe banda stanga. Trupa lui Bogdan Tudoreanu a replicat imediat prin Buziuc, care si-a redus din diferenta cu un sut lob din interiorul careului. Pe contre, Sava le-a refuzat un nou gol oaspetilor, dupa ce a respins din gura portii o minge ce l-a depasit pe Rohetki.  In schimb, in jumatatea opusa de teren, pe Marinkovic nu l-a oprit nimeni in drumul spre gol, atacantul rapidistilor egaland la 2-2 in minutul 16, cu un sut printre picioarele portarului.

Sucevenii au ramas la fel periculosi in atac, unde Buziuc si Ghiorghiciuc au ratat de putin tinta, dar au comis-o din nou in aparare in minutul 37, cand Artene i-a readus pe cei de la Aerostar in avantaj cu sut din unghi. Gazdele au sansa egalarii doua minute mai tarziu, cand Golofca a fost “pocnit” in careu, centralul Robert Sroder a indicat penalty, dar executia de la 11 metri a lui Buziuc a fost deviata in bara transversala de catre portarul bacauan. A fost 2-3 dupa primele 45 de minute.

Tudoreanu a facut sapte schimbari la pauza, dar prima ocazie din partea secunda a venit la buturile sucevene, din fata carora Pascal a smuls aplauzele spectatorilor, dupa ce a respins de la vinclu un sut trimis de decarul oaspetilor. In ciuda jocului lipsit de orizont, rapidistii au reusit in cele din urma egalarea in minutul 75, cand Semeghin a centrat de pe partea stanga, iar Tiron a reluat mingea imparabil cu capul, sub transversala. Pe final, “ceferistii” isi puteau face norma de patru goluri marcate in precendetele amicale, dar sutul lui Savoia a trecut peste tinta, iar mai apoi Buziuc si Semeghin au fost blocati la aceiasi faza de goalkeeperul oaspetilor.

Rapid Suceava (prima repriza): Rohetki – D. Balan, Sava, Plecanciuc, Spatar – Golofca, Al. Apostol, Sfrijan, Ghiorghiciuc – Marinkovic, Buziuc.

Rapid Suceava (repriza secunda): Pascal – Vornicu, Sava, Ferariu, Semeghin – Tiron, Savoia, Al. Apostol, Sumanariu, Bagu – Buziuc.

Bogdan Tudoreanu a pus jocul mai putin reusit pe seama oboselii acumulate de jucatori, aflati la cel de-al patrulea amical in decurs de doar opt zile: “Am facut un joc mai prost, in special in prima repriza, dar cred ca s-a acumulat si o stare de oboseala, tinand cont ca in ultima saptamana am avut un joc la doua zile. Este clar ca mai avem de facut unele reglaje pana la reluarea campionatului”.

Seful bancii tehnice de pe Areni nu a putut miza la meciul cu Aerostar pe serviciile lui Mircea Negru si Claudiu Velescu. Daca in cazul lui Negru a fost vorba de o simpla raceala, in ceea ce-l priveste pe Velescu situatia acestuia este mult mai grava. Stoperul “ceferistilor” va lipsi de pe gazon cel putin o luna si jumatate dupa accidentarea suferita pe finalul meciului de sambata cu FC Pojorata. Verdictul medicilor? Ruptura musculara la bicepsul femural si disjunctie de gradul trei la clavicula. Velescu va fi operat la umar, in cursul zilei de joi, la Spitalul Judetean.

Ramas cu doar trei fundasi centrali in lot, Plecanciuc, Ferariu si Sava, Bogdan Tudoreanu nu exclude varianta aducerii unui nou stoper care sa suplineasca absenta lui Velescu: “Voi avea o discutie cu sefii clubului pentru a gasi o solutie”.

Tehnicianul rapidist nu are in schimb batai de cap cu jucatorii sub 21 de ani. Mai mult, odata cu inregimentarea lui Buziuc si Savoia, chiar are de unde alege. “Savoia ramane la noi. Este un copil cu calitati, care ne poate ajuta pe viitor. In ceea ce-l priveste pe Buziuc, sunt sigur ca o sa dea acelasi randament ca si Matei. Avem cinci jucatori sub 21 de ani in lot si ma bucur ca toti sunt in forma. E posibil sa titularizez chiar trei dintre ei”, a mai spus Bogdan Tudoreanu.

In continuarea pregatirilor, Rapidul va juca joi dupa-amiaza in compania celor de la FCM Dorohoi, intr-un meci amical ce se va desfasura cel mai probabil la Itcani.