FOTO/ LPS, aproape calificata

Junioarele III de la LPS Suceava sunt ca si calificate la turneul semifinal al Campionatului National. Echipa pregatita de Ilie Pitu s-a impus, astazi, in meciul inaugural al turneului de la Suceava, in fata formatiei CSS Gura Humorului cu scorul de 29-25(15-12).

Principalele contracandidate la locul secund in clasamentul seriei A, LPS Suceava si CSS Gura Humorului, s-a confruntat in aceasta dimineata in sala Liceului cu Program Sportiv. Gratie unei porti sigure si a jocului foarte bun pe contraatac, echipa gazda conducea la pauza cu scorul de 15-12. In doar trei minute de la reluarea jocului LPS Suceava s-a distantat la sase lungimi, scor 18-12. Humorencele au alergat in zadar dupa egalare, finalul celor 50 de minute consemnand o victorie lejera a sucevencelor, scor 29-25. In urma acestui rezultat LPS Suceava s-a distantat la 5 puncte de pozitia a treia si, practic, nu mai poate rata calificarea la turneul semifinal, acolo unde acced primele doua clasate din fiecare serie.