FOTO | CSU Suceava – Potaissa: 27-29

CSU Suceava a ramas fara victorie pe teren propriu in acest an, dupa ce a pierdut vineri seara, in sala “Dumitru Bernicu”, in fata Potaissei Turda, cu scorul de 27-29, intr-un meci contand pentru etapa a XXI-a din Liga Zimbrilor.

Pe fondul unui joc cu garda jos, in debutul caruia s-a inscris la foc automat, trupa antrenata de Adi Chirut se afla in avantaj pe tabela de marcaj in minutul 13, dupa ce Baican puncta pe contraatac pentru 9-8. Gruparea ardeleana a rasturnat situatia gratie paradelor lui Varo, terminand prima repriza cu un avantaj de doua reusite, dupa ce Cantec stabilea scorul pauzei la 16-18.

Universitarii n-au depus armele, au restabilit egalitatea la 19-19 si s-au tinut scai de ardeleni pana in minutul 50, cand Ciubotariu, cel mai bun marcator al gazdelor, puncta pe contraatac pentru 25-25. Ultima decada a fost extrem de tensionata, totul culminand in minutul 57, la scorul de 26-27, cand brigada constanteana Georgescu/Moldoveanu si-a pus in cap publicul sucevean, la o faza in care Cotinghiu a fost facut knock-out pe semicercul advers. Dupa interventia medicilor si o eliminare de doua minute, oaspetii si-au vazut de joc, Irimus a blocat cu fata la aruncarea lui Sipka, Lucian Ignat a marcat de la 7 metri, iar CSU Suceava – Potaissa Turda s-a terminat cu scorul de 27-29.

CSU Suceava: Andrei, C. Tcaciuc, Duman – Ciubotariu (8 goluri), Tirzioru (7 goluri), Cotinghiu (5 goluri), Baican (3 goluri), M. Sandu (2 goluri), Petrea (2 goluri), Sipka, Burlacu, Soldanescu, Costea, I. Tcaciuc, Polocoser si Potera.

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Vatamanu!

8. HC Odorhei* 21 10 2 9 427-432 32
9. Minaur Baia Mare 21 8 0 13 504-530 24
10. CSM Focsani 21 6 3 12 496-534 21
11. HC Vaslui 21 6 1 14 514-582 19
12. CSU Suceava 21 5 2 14 552-588 17
13. CSM Fagaras 21 4 1 16 494-562 13
14. Politehnica Iasi 21 1 2 18 563-683 5

*echipa retrasa din campionat.

In runda urmatoare de campionat, CSU Suceava va castiga trei puncte la “masa verde” de pe urma meciului cu HC Odorhei, neprogramat dupa desfiintarea echipei harghitene. Trupa lui Adi Chirut si Iulian Andrei va reveni in fata propriilor suporteri duminica, pentru meciul  cu CSM Fagaras.