Foresta rămâne pe podiumul Ligii a II-a. Ce a declarat antrenorul Popovici după prima înfrângere pe banca sucevenilor

Foresta a ramas pe podiumul Ligii a II-a in ciuda infrangerii pe care a incasat-o, vineri, scor 1-2, la Brasov.  Formatia suceveana si-a pastrat locul 3 in urma victoriei pe care Luceafarul Oradea a obtinut-o in fata Chindiei.

Aflat la primul esec pe banca tehnica a Forestei, antrenorul Cristi Popovici s-a aratat deranjat de faptul ca elevii sai nu au reusit sa plece cu puncte de sub Tampa, desi au evoluat aproape o repriza si jumatate cu un jucator in plus pe teren, dupa eliminarea lui Stan, din minutul 25. Mai mult, in superioritate numerica, “galben-verzii” au primit golul de 2-1, care s-a dovedit a fi decisiv.

Suntem tristi pentru ca am sperat foarte mult sa scoatem maxim din acest joc. Am deschis scorul foarte repede, la fel de repede am fost egalati, apoi am jucat 60 de minute în superioritate numerica, iar acesta este cel mai deranjant lucru. Ca am primit gol având un om în plus, iar în partea secunda desi am jucat doar în terenul Brasovului nu am reusit sa marcam. Îi felicit pentru cei de la Brasov, pentru ca dupa eliminare s-au mobilizat la maxim si s-au aparat încrâncenat”, a declarat Popovici.

Talnar: “Un meci care te imbatraneste cu cinci ani”

De partea cealalta, antrenorul stegarilor, Cornel Talnar a facut show la conferinta de presa de la finalul meciului cu Foresta. “Tantarul” considera ca arbitrul i-a privat pe brasoveni de un al doilea penalty in minutul 32, la un hent involuntar omis de Masella. „Un meci care te îmbatrâneste cu cinci ani. Ne-am facut singuri meciul greu. Am început de la 0-1, dupa o faza la care a fost o lipsa totala de marcaj. Vlad Munteanu doarme si adversarul scapa singur cu portarul. Din fericire, am revenit repede si am obtinut acel penalty. Apoi, nu comentez faza eliminarii lui Stan, am înteles ca a fost un cot acolo. În schimb, am avut o discutie cu arbitrul Horatiu Fesnic si mi-a recunoscut ca a fost hent la acea faza la care am cerut al doilea penalty. L-am întrebat de ce nu a fluierat, mi-a spus ca a dat unul înainte. Pai mai baiatule daca sunt sapte lovituri de la 11 metri le dai pe toate sapte, daca nu e nici una nu dai nici una. În zece oameni am stat formidabil în teren, aici a fost cheia jocului. Ne-am închis perfect, am contratacat foarte bine. Sovieticul meu, Istrati, a mai avut o ocazie rarisima în prima repriza, dupa ce l-a întors pe ala si a ramas singur cu joker-ul pe liber a ratat. I-am spus: <<da, ma, plasat în stânga sau în dreapta si ne pupam si mergem sa ne cânte lautarii>>. În fine, am reusit sa dam golul al doilea, iar în repriza a doua din nou ne-am blocat foarte bine. Una peste alta, a fost un joc reusit al nostru, o victorie mare. Spre cinstea lor, acesti baieti au batut toate echipele cu care ne luptam pentru promovare. Acesta este lucrul cel mai important”, a spus Talnar.