Foresta, Bucovina Rădăuți și Şomuz Fălticeni și-au aflat programul meciurilor din viitorul sezon al Ligii a III-a

Federația Română de Fotbal a stabilit componența seriilor și programul meciurilor din viitorul sezon al Ligii a III-a.

Foresta, Bucovina Rădăuți și Şomuz Fălticeni vor evolua în Seria I, alături de alte șapte echipe: Ceahlăul Piatra Neamț, Ştiința Miroslava, Hușana Huși, Dante Botoșani, Sporting Vaslui, CSM Pașcani și CSM Bacău (mutată din Seria a II-a).

Conform tragerii la sorți de marti, toate cele trei echipe sucevene vor juca pe teren propriu în prima etapă, programată pe data de 28 august. Foresta întâlnește Hușana Huși, pe Areni, Bucovina Rădăuți primește vizita celor de la Sporting Vaslui, iar Şomuz înfruntă CSM Bacău.

Derbyurile sucevene se joacă după cum urmează: Bucovina Rădăuți – Şomuz Fălticeni (etapa a IV-a), Bucovina Rădăuți – Foresta (etapa a VI-a) și Foresta – Şomuz Fălticeni (etapa a VII-a).

Programul echipelor sucevene în turul sezonului regular:

Prima etapă:

Foresta Suceava – Hușana Huși

Bucovina Rădăuți – Sporting Vaslui

Şomuz Fălticeni – CSM Bacău

Etapa a II-a:

Dante Botoșani – Foresta Suceava

CSM Pașcani – Bucovina Rădăuți

Sporting Vaslui – Şomuz Fălticeni

Etapa a III-a:

Foresta Suceava – CSM Bacău

Bucovina Rădăuți – Ceahlăul

Şomuz Fălticeni – CSM Pașcani

Etapa a IV-a:

Sporting Vaslui – Foresta Suceava

Bucovina Rădăuți – Şomuz Fălticeni

Etapa a V-a:

Foresta Suceava – CSM Pașcani

Ştiința Miroslava – Bucovina Rădăuți

Şomuz Fălticeni – Ceahlăul

Etapa a VI-a:

Bucovina Rădăuți – Foresta Suceava

Şomuz Fălticeni – Ştiința Miroslava

Etapa a VII-a:

Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni

Hușana Huși – Bucovina Rădăuți

Etapa a VIII-a:

Ştiința Miroslava – Foresta Suceava

Bucovina Rădăuți – Dante Botoșani

Şomuz Fălticeni – Hușana Huși

Etapa a IX-a:

Foresta Suceava – Ceahlăul

CSM Bacău – Bucovina Rădăuți

Dante Botoșani – Şomuz Fălticeni

La finalul primei faze a campionatului, primele patru clasate se vor califica în play-off, iar ultimele șase vor evolua în play-out. Apoi, primele două clasate în play-off merg la barajul de promovare, iar ultimele două clasate în play-out vor retrograda în ligile județene.

Foto: Cristian Plosceac

COMENTARII:

Scrie un comentariu! la "Foresta, Bucovina Rădăuți și Şomuz Fălticeni și-au aflat programul meciurilor din viitorul sezon al Ligii a III-a"

Scrie un comentariu!

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*