Foresta a ajuns la zece victorii în campionat

Foresta a reușit a zecea victorie de la startul actualului sezon al Ligii a III-a, după ce s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, în fața celor de la Dante Botoșani, cu scorul de 1-0, într-un joc din etapa a XII-a.

Samson a marcat unicul gol al meciului de pe Areni în minutul 12, cu un șut bine plasat din afara careului.

“Galben-verzii” se puteau desprinde pe tabelă pe parcursul reprizei secunde, dar Netbai, Makongo, Chika și Ilie au ratat pe rând șansele avute la poarta adversă.

Gruparea botoșăneană a încheiat partida în inferioritate numerică, după ce Deleanu a fost eliminat la ultima fază in urma unui fault asupra lui Mihalciuc, comis în calitate de ultim apărător.

Foresta: Niga – Grosu, Botezatu, Cimbru, Nițu – Makongo, Samson – Netbai, Ilie, Căinari – Chika. Antrenor: Dorin Goian. Au mai intrat: Filip, Muntean și Mihalciuc.

Bucovina Rădăuți și-a consolidat locul de play-off

Bucovina Rădăuți și-a consolidat locul de play-off, după a treia victorie consecutivă în campionat: 2-0, pe teren propriu, cu codașa FK Miercurea Ciuc II.

Aftanache a deschis scorul pe stadionul Municipal, în minutul 60, cu un voleu superb din afara careului, tabela fiind închisă de Stroe, în minutul 79, cu o lovitură de cap de la șase metri.

Bucovina: Udeanu – Şpac, Baciu, Florescu, Coajă, Leonte, Ungurianu, Stroe, Aftanache, Svichi, Stoian. Antrenor: Ionuț Plămadă. Au mai intrat: Sahlean, Coroamă, Cimbru, Irimescu și Străjeriu.

Şomuz Fălticeni a pierdut în inferioritate numerică la Bacău

Şomuz Fălticeni a ajuns pe locul 7 în clasamentul seriei, după ce pierdut sâmbătă, pe terenul celor de la CSM Bacău, cu scorul de 0-3.

Rămasă în inferioritate numerică încă din minutul 26, când Nistor a văzut al doilea cartonaș galben, gruparea fălticeneană a cedat în ultimul sfert al primei reprize când gazdele au înscris de trei ori prin Corban (două) și Săvoaia.

Şomuz: Puianu – Alecsandru, Chirilescu, Antonesei, Nistor, Julei, Dănilă, Vitu, Cîrstea, E. Ciobanu, R. Ciobanu. Antrenor: Iulian Ionesi. Au mai intrat: Savin, Martin, Bejenar, Pitic și Cara.

Rezultatele etapei a XII-a:

Ştiința Miroslava – Rapid Brodoc: 3-0

Bucovina Rădăuți – FK Miercurea Ciuc II: 2-0

Foresta Suceava – Dante Botoșani: 1-0

Ceahlăul Piatra Neamț – Viitorul Darabani: 4-1

CSM Bacău – Şomuz Fălticeni: 3-0

Runda viitoare programează meciurile Viitorul Darabani – Foresta Suceava, Dante Botoșani – Bucovina Rădăuți și Şomuz Fălticeni – Ceahlăul.

La finalul primei faze a campionatului, primele patru clasate se vor califica în play-off, iar ultimele șase vor evolua în play-out.

error: Pentru copierea conţinutului contactaţi autorul!