FC Pojorâta – Petrotub: 3-2

FC Bucovina Pojorata a bifat a treia victorie consecutiva de la startul sezonului de primavara al Ligii a III-a, dupa ce s-a impus sambata, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, in fata celor de la Petrotub Roman.

Romascanii au intrat la pauza in avantaj, in urma unui gol semnat de Damian in minutul 32, replica gazdele venind la zece minute de la reluarea jocului, cand Padurariu a restabilit egalitatea dupa ce a deviat in plasa o minge centrata de Cristescu.

Oaspetii au revenit in avantaj in minutul 57, cand Damian si-a trecut in cont dubla in urma unei noi greseli a defensivei sucevene. Trupa antrenata de Danut Mandrila a gasit insa forta sa revina inca o data pe tabela de marcaj. Buhacianu a restabilit mai intai egalitatea in minutul 75, iar patru minute mai tarziu Colta a scapat singur cu portarul advers si a inscris golul victoriei. Scor final 3-2 pentru Bucovina Pojorata.

FC Pojorâta: Turita – Patca, Prundean, Bolbos, Kuruc – Dutica, Stanescu, Ionita, Padurariu – Buhacianu, Rus. Au mai intrat: Colta, Cherariu, Cristescu si A. Razlog.

Bucovina Pojorata – Petrotub Roman 3-2

In runda urmatoare, FC Bucovina Pojorata se va deplasa la Miercurea Ciuc.

6 Comentarii

1. SC Municipal Petrotub Roman are şanse mari de a câştiga, la “masa verde”, partida de la Pojorâta, disputată în etapa trecută, a 16-a, a Ligii a treia de fotbal, sâmbătă, 21 martie. La finalul partidei, rezultatul consemnat a fost: Bucovina Pojorâta – SCM Petrotub Roman 3-2 (0-1).
    Gruparea romaşcană a trimis, luni, un memoriu la Federaţia Română de Fotbal (FRF), privind o încălcare de regulament în timpul partidei amintite. Mai precis, este vorba despre o schimbare de jucători în echipa gazdă pe care cei de la SCM Petrotub o consideră neregulamentară.
    “Prima schimbare pe care au făcut-o a fost greşită. În minutul 46, au scos un jucător sub 21 de ani şi au introdus pe teren un jucător cu vârstă mai mare. După efectuarea schimbării, ei au rămas pe teren cu doar doi jucători cu vârsta sub 21 de ani, încălcând regulamentul, care prevede ca orice echipă de Liga a treia să aibă pe teren, pe toată durata jocului, minimum trei jucători sub 21 de ani. După două minute de la efectuarea primei schimbări, au mai făcut una. De această dată, au scos un jucător mai mare şi au introdus unul mai mic de 21 de ani, fapt ce confirmă greşeala comisă. Avem probe video şi audio, în privinţa schimbărilor făcute, care atestă că n-a fost respectat regulamentul. Luni, am trimis la FRF, Direcţia de competiţii, un memoriu prin care am semnalat cele întâmplate. Am plătit taxa aferentă şi aşteptăm răspunsul miercuri, după ce va fi analizat raportul de arbitraj de către membrii Comisiei de disciplină. Arbitrii mi-au confirmat, a doua zi după meci, că au trecut în raport exact ce s-a întâmplat. În aceste condiţii, mai mult ca sigur vom avea câştig de cauză, decizia care se impune fiind câştigarea de către SCM Petrotub a meciului cu 3-0. Dacă în raport este scris că a ieşit jucătorul cu numărul 17 şi a intrat cel cu numărul 7, cum s-a întâmplat, n-avem a ne teme. Decizia va fi în favoarea noastră”, a declarat Gabriel Țapu, antrenor principal la SCM Petrotub Roman.

2. SC Municipal Petrotub Roman si cu ce va ajuta pe voi alea 3 puncte ? ori cu ele ori fara ele e tot una…ca de promovat oricum nu aveti nici o sansa .Asa ca faceti bors din filmarea aia si nu mai fiti asa bucurosi .

3. Ooo se agita tarani de la pojorata da ce voi aveti conditi de liga a2 la pojocarta:))) sau mergeti la aia de la radauti sa jucati ca nha..

4. Aaa inseamna ca ati furat oleaca la roman nu!?:> v.au prins tigani furand..:)) da credca ei tot campionatul au facut asa,dar nu sa sesizat nimeni..oricum cum zicea vaaai …mai greu cu promovarea..

5. Bai tarane nu vorbeam de conditii…daca erau asa buni aia de la roman castigau meciul in teren ,si nu la masa verde ;de conditii mai e timp…nu e tarziu inca.asa ca nu te mai baga in seama aiurea .