FC Botoșani II – Foresta Suceava: 4-1

Promovarea devine un vis tot mai indepartat pe Areni. Foresta a ajuns la o distanta de sapte puncte de primul loc, dupa ce a pierdut in mod neasteptat meciul disputat vineri dupa-amiaza, pe Stadionul Municipal din Dorohoi, in fata celor de la FC Botosani II, in etapa a VI-a a Ligii a III-a.

Petre Grigoras a inceput jocul cu trei fundasi centrali, indeajuns de multi sa se dea cap in cap la faza din care Filip a deschis scorul in minutul 19. Celeadnic a fost mutat la mijlocul terenului pe finalul primei reprize, fara efecte pe tabela de marcaj si in jocul sub orice critica al oaspetilor.

“Galben-verzii” au lasat senzatia ca pot reintra in meci in debutul partii secunde, cand Druga a egalat situatia dintr-un penalty acordat pentru un fault asupra lui Marin. A fost un simplu foc de paie in Tara Paielor, formatia botosaneana revenind in avantaj in minutul 66, cand Kolesovs a inscris cu capul din mijlocul careului, dupa un corner de pe partea dreapta. Cu un om in plus dupa eliminarea lui Lungu, trimis la cabine dupa doua cartonase galbene, gazdele si-au dublat avantajul in minutul 78, chiar prin suceveanul Longher, care a marcat cu un sut din 15 metri la capatul unui contraatac. FC Botosani II a mai profitat o data de spatiile din defensiva suceveana in minutul 80, cand Chica-Rosa a inchis tabela cu un sut din marginea careului, deviat de Ichim in propria plasa.

S-a terminat 4-1, iar Foresta a plecat de la Dorohoi cu coada intre picioare. Numai freze si figuri de nationala artistilor pe capul baietilor lui Petre Grigoras, care joaca fotbal numai cand nu trebuie.

Foresta Suceava: Ailenei – Celeadnic, Avramia, Ichim – Onofras, Pipos, Stanescu, Lungu, Druga – Al. Marin, Martin. Antrenor: Petre Grigoras. Au mai intrat: June, Cainari, Pavel si Grumezescu.

In runda viitoare, Foresta va primi sambata, de la ora 15.00, pe stadionul Areni, vizita nou-promovatei Ozana Targu Neamt.