Eusebiu Prisacă, aur la etapa zonală U14
Atletul fălticenean Eusebiu Prisacă s-a clasat pe primul loc în proba de 1500 de metri din cadrul etapei de zonă a Campionatului Național de Atletism pentru Copii sub 14 ani. Concursul s-a desfășurat pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași.
Eusebiu Prisacă a terminat cursa cu timpul de 4 minute și 42 de secunde, rezultat care reprezintă un nou record personal. În cadrul aceleiași probe, colegul său, Mihăiță Sava, s-a clasat pe locul 4.
Eusebiu Prisacă este legitimat la CSȘ „Nicu Gane” Fălticeni, unde se antrenează sub îndrumarea profesorului Alin Findanis, și este elev în clasa a VI-a la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni.
Pentru tânărul atlet urmează participarea la finalele Campionatului Național în Aer Liber. Competiția este programată la sfârșitul acestei luni și se va desfășura la București.









