Eliminaţi din optimile Cupei

CSU Suceava a fost eliminată din Cupa României la handbal masculin, după ce a pierdut aseară, în faza optimilor de finală, cu scorul de 30-32, în faţa Potaissei Turda, într-un joc disputat la Brazi.

Trupa antrenată de Răzvan Bernicu s-a ţinut scai de cea de-a doua clasată în campionat în primele 13 minute ale întâlnirii, la finalul cărora tabela indica un avantaj minin de partea ardelenilor, scor 7-6. Echilibrul s-a rupt în minutul 24, când Potaissa s-a desprins pentru prima oară la patru lungimi, scor 12-8, moment în care banca tehnică suceveană a solicitat time-out. La reluarea jocului, “studenţii” au echilibrat ostilităţile, ardelenii intrând la pauză cu un avans de 15-12.

În debutul reprizei secunde, odată cu intrarea lui Ciubotariu, formaţia suceveană s-a apropiat la două reuşite în minutul 33, dar a fost doar o tresărire de moment. Potaissa a pus încet încet stăpânire pe joc, iar pe fondul fondul poftei de gol a ex-universitarului Dediu, s-a desprins la şapte lungimi în minutul 43, scor 24-17. Cu experinţa de partea lor, ardelenii şi-au conservat acest ecart până la intrarea în ultimele zece minute de joc, când tabela indica 29-22. “Studenţii” nu s-au predat cu una cu două, iar într-un interval de doar trei minute au redus diferenţa la 29-26. Elevii lui Răzvan Bernicu n-au mai avut însă suflu să egaleze pierzând în cele din urmă calificarea cu scorul final de 30-32.

CSU Suceava: V. Tcaciuc, Ilii – Panait (7 goluri), Eros (6 goluri), Sandu (4 goluri), Bahan (2), Petrea (2), I. Tcaciuc (2), Ciubotariu (2), Târzioru (2), Neniţă (1), Negruşeri (1), Roşu (1) şi Lăzurcă.