Egal prostesc cu Buftea

Rapid Suceava isi sapa singura groapa. Gruparea „ceferista” a pierdut prosteste doua puncte imense in lupta pentru salvarea de la retrogradare, dupa ce a scos doar o remiza, scor 3-3, in fieful celor de la CS Buftea, la finalul unui meci in care trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a evoluat cu un jucator in plus pe teren mai bine de o repriza si jumatate, iar in minutul 71 avea un avantaj de doua goluri.

Gruparea ilfoveana a inceput in forta partida gazduita de stadionul din Clinceni, reusind sa deschida scorul la doar sapte minute de la fluierul de start, cand Codoban a aruncat o minge in fata portii sucevene si Batfoi a inscris cu o lovitura de cap la radacina barei. Rapidistii au replicat peste doar patru minute, la o faza in care Negru a profitat de o balbaiala a defensivei gazdelor si a restabilit egalitatea cu un lob peste portarul Bolboasa. Mai mult, la urmatorul atac, “ceferistii” au primit penalty, iar CS Buftea a ramas in noua jucatori de camp, dupa ce Nitu l-a faultat in suprafata de pedeapsa, din postura de ultim aparator, pe Ionut Plamada (foto sus) si capitanul ilfovenilor a vazut direct cartonasul rosu din partea centralului bucurestean Florin Miron. Galdean a inscris cu o scarita de pe punctul cu var de la 11 metri, iar la jumatatea primei reprize, cu un gol avans pe tabela de marcaj si un om in plus pe teren, echipa suceveana parea ca are jocul la discretie. Nu a fost insa floare la ureche pentru rapidisti, in conditiile in care, gazdele au trecut pe langa egalare in minutul 30, cand Dobos a scos de pe linia portii un sut deviat expediat de Codoban. Presata de rezultat, trupa antrenata de Valentin Badoi a irosit o noua sansa de gol pe finalul reprizei, cand acelasi Codoban a sters bara transversala cu o executie superba si Rapid ramanea in avantaj la pauza, scor 2-1.

“Alb-visiniii” au iesit de la vestiare decisi sa-si securizeze victoria, iar la doar doua minute de la reluare, oaspetii reuseau sa-si dubleze avantajul prin I. Plamada, care a inscris din interiorul careului cu un sut la coltul scurt. Cu un avans de doua goluri, Tudoreanu nu a inchis insa jocul, ci a vrut sa rupa norii la Clinceni, astfel ca, in minutul 62, a scos un mijlocas de banda si a introdus un varf impins, pe Caragea. Cei care au inscris insa au fost jucatorii gazda, armeanul Arman Karamian, intrat pe teren in repriza secunda, relansand meciul in minutul 71, dupa ce a redus diferenta la 2-3 cu un sut la coltul lung, la capatul unei actiuni personale pe banda stanga. Mai mult, zece minute mai tarziu, CS Buftea a restabilit in mod nesperat egalitatea, dupa ce Codoban l-a invins pentru a treia oara pe debutantul Zavoi dintr-o lovitura libera de la 18 metri. Scor final 3-3, iar Rapid CFR pierde in mod frustrant doua puncte ce pot fi capitale in economia clasamentului final al Seriei I.

Vezi o galerie foto de la meciul CS Buftea – Rapid Suceava!

CS Buftea: Bolboaşă – Tudorache, Niţu, Viţelaru, Artavazd Karamyan – Venţer, Adrian Udrea (’90 Musca), B. Pătraşcu, Konyeha (’54 Arman Karamian) – Codoban,  Bâtfoi (’62 Valentin Alexandru). Antrenor: Valentin Bădoi.

Rapid CFR Suceava: Zăvoi – D. Bălan, Fl. Plămadă, Morariu, Doboş – M. Chiriac (’89 Chisu), Velescu, Găldean, M. Petrescu (’62 Petrescu) – I. Plămadă, Negru (’86 Homneac). Antrenori. Bogdan Tudoreanu si Ion Buzoianu.