
Echipa de junioare III de la LPS Suceava a câștigat Cupa Onești
Echipa de junioare III de la LPS Suceava a ocupat primul loc la cea de-a 27-a ediţie a Cupei Oneşti, turneul amical care a reunit la start zece echipe la această categorie de vârstă.
Handbalistele antrenate de Florin Ciubotariu şi-au adjudecat trofeul cu victorii pe linie: 35-18 cu LPS Roman, 35-22 cu Viitorul Tazlău, 27-18 cu CSO Buhuşi şi 21-15 în finala disputată contra gazdelor de la OK Sport Oneşti.
La festivitatea de premiere de la final, formaţia suceveană a primit şi două dintre premiile speciale prin Natalia Dumitraş – cel mai bun portar şi Maria Gîtman – golgheterul competiţiei.
“A fost ultimul turneu de verificare înainte de startul noii ediţii de campionat, iar scopul principal a fost să rulăm tot lotul de jucătoare, să putem face atât o evaluare individuală, cât şi una colectivă. În perioada următoare, până la începerea campionatului, vrem să mai corectăm unele aspecte din jocul nostru, dar şi consolidăm ce am făcut bine în aceste meciuri de verificare. Sunt mulţumit de ceea ce am arătat la Oneşti. Atitudinea pozitivă şi seriozitatea au făcut să câştigăm acest turneu puternic”, a precizat antrenorul Florin Ciubotariu.
LPS Suceava a mizat la Cupa Oneşti pe următoarele jucătoare: Natalia Dumitraş, Alexandra Carcea – Andreea Codreanu, Ioana Bota, Daria Bălan, Alisia Roman, Ștefania Cuniţchi, Alexandra Păduche, Diana Ivan, Ariana Râşcă, Ayana Negru, Emily Solcan, Erato Chiriazic, Maria Gîtman, Iulia Ailenei, Alexia Petruneac, Ioana Balan şi Ilinca Lahman.









