Cu lanterna-n braţe

CSMU Suceava isi continua seria infrangerilor la zero inregistrate de la revenirea pe prima scena a voleiului romanesc. Echipa pregatita de Victor Pancu a ramas cu “lanterna rosie” in brate, fara nici macar un set castigat de la startul sezonului, dupa ce a suferit al patrulea esec consecutiv in campionat, 0-3 cu VCM Piatra Neamt, intr-un meci desfasurat sambata in Sala LPS din Suceava si care a contat pentru etapa a IV-a.

Tracul, greselile pe propriul serviciu si lipsa de concentrare a voleibalistilor suceveni au iesit in evidenta inca din debutul partidei, oaspetii luand repede un avans de opt puncte, scor 4-12. Desi odata cu trecerea timpului au prins curaj, reusind sa se apropie la un moment dat la trei puncte de nemteni, scor 14-17, elevii lui Victor Pancu au clacat in momentele cheie ale jocului, cedand primul set cu scorul de 22-25.

Setul secund a inceput cu aceiasi formatie oaspete la timona, nemtenii distantandu-se dupa primele schimburi de mingi la un sec 0-6. Fara un om care sa finalizeze mingile ridicate la fileu si cu un serviciu care le-a pus de prea putine ori probleme adversarilor, CSMU Suceava a pierdut si cel de-al doilea set cu un categoric 12-25.

Aflati deja cu sacii in caruta, nemtenii au redus ritmul in ultimul set, fapt ce le-a permis gazdelor sa conduca pentru o perioada ostilitatile de pe tabela de marcaj chiar si la o distanta de doua puncte, la 12-10 si 20-18. Cel mai controversat moment al jocului avea sa se petreaca la scorul de 20-19, cand arbitrul central al intalnirii le-a acordat un punct gratuit celor de la VCM Piatra Neamt, in ciuda vociferarilor venite din tabara suceveana. Aceasta faza avea sa rupa definitiv partida, ultimele schimburi de mingi fiind castigate fara probleme de catre oaspeti care au inchis cel de-al treilea set la 21-25 si meciul la 0-3.

Cea de-a patra infrangere suferita de elevii sai l-a lasat fara cuvinte pe antrenorul Victor Pancu, care s-a limitat sa mentioneze printre dinti ca nu doreste “sa vorbeasca la cald” despre esecul cu Piatra Neamt.

De partea cealalta, antrenorul nemtenilor, Dan Gavril, a declarat ca se astepta la o replica mai puternica din partea gazdelor. “Ma asteptam ca dupa insuccesul categoric de la Dinamo, Suceava sa isi fi pus mai bine la punct organizarea jocului. Noi am stiut sa speculam greselile lor si din aceasta cauza am avut doua seturi destul de usoare. In ultimul set, pe niste greseli la finalizare din partea noastra, gazdele au echilibrat scorul, dar pana la urma blocajul nostru si-a spus cuvantul”, a spus tehnicanul nemtenilor.

Acesta a mai precizat ca sucevenii vor avea parte de un sezon de dificil din pricina lipsei de experienta la nivelul primului esalon. “Pentru echipa din Suceava va fi un campionat foarte greu pentru ca multi dintre jucatori sunt la debutul in prima divizie. Pentru a putea evita retrogradarea trebuie sa gaseasca alte solutii decat cele pe care le au la ora actuala”, a complet Dan Gavril.