CSU Târgoviște – CSU Suceava: 13-36

CSU Suceava s-a impus fără probleme, scor 36-13 (18-8), pe terenul celor de la CSU Târgoviște, într-un meci disputat duminică dimineață, în cadrul etapei a XX-a a Diviziei A la handbal masculin – Seria de Est.

Echipa antrenată de Răzvan Bernicu și-a făcut jocul ușor încă din primele minute. Cu tânărul Manea între buturi, formația suceveană s-a distanțat treptat pe parcursul primei reprize la 7-1, 14-3 și 18-3, pentru ca pauză să consemneze un avantaj de zece goluri, scor 18-8.

În repriza secundă, universitarii au rulat întreg lotul de jucători deplasat sub turnul Chindiei, câștigând întâlnirea cu scorul de 36-13.

CSU Suceava: Manea, Spiridon – Preda (6 goluri), Burlacu (5 goluri), Preda (5), R. Bursuc (3), Oprea (2), C. Bursuc (2), Alexa (2), I. Tcaciuc (2), Acatrinei (2), Costea (2), Vele (2), Baican (2), Velea (1).

“Am început bine, iar acest lucru ne-a făcut jocul mult mai ușor. A fost un meci în care am încercat să le dăm mai mult credit tinerilor. Este adevărat că am primit puține goluri, dar trebuie să ținem cont că am întâlnit o echipă care a stat în doar 9-10 jucători. Urmează să le dau dăm două-trei zile libere băieților, după care vom intra în linie dreaptă cu pregătirea pentru finalul de sezon”, a declarat Răzvan Bernicu.

Clasament sezonul 2015-2016

CSU Suceava va sta în runda următoare a Diviziei A, după care campionatul va lua o pauză până pe 17 aprilie, când Burlacu și compania vor juca pe terenul formației HC Buzău.