FOTO | CSU Suceava – Steaua: 21-19

CSU Suceava a reintrat in cartile calificarii in play-off-ul Ligii Nationale de handbal masculin, dupa ce a castigat in fata Stelei Bucuresti, cu scorul de 21-19, intr-un meci desfasurat vineri, in sala LPS, in cadrul etapei a XXII-a.

Trupa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei si-a luat pe sus adversarul, iar dupa primele trei minute de joc conducea cu scorul de 3-0, in urma unui trasor expediat de Burlacu. Oaspetii au revenit pe fondul paradelor ex-universitarului Tudor Stanescu si au intors scorul la 4-5. in minutul 11, moment in care tabara suceveana a solicitat un prim time-out. La reluarea jocului, a iesit la rampa portarul Cristi Tcaciuc, ale carui interventii i-au permis echipei sucevene sa treaca din nou in avantaj la 6-5. Mai mult, Puljizovic a dus scorul de 10-6, in minutul 23, si tot interul sarb a stabilit scorul pauzei la 13-8 pentru CSU.

Cristi Tcaciuc si-a continuat recitalul in debutul partii secunde, cand Steaua nu s-a putut apropia la mai putin de patru goluri. Pe contraatac, Preda a marit si mai mult diferenta de pe tabela, extrema gazdelor punctand pentru scorul de 18-12, in minutul 45. Sipka a marcat pentru 21-15, iar in ciuda faptului ca universitarii n-au mai reusit sa-l invinga pe bielorusul Ivan Matskevich in ultimele sapte minute de joc, cele trei puncte au ramas in nordul Moldovei.

CSU Suceava – Steaua s-a terminat cu scorul 21-19, iar echipa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei a urcat pe loc de play-off cel putin pana la terminarea meciului de aseara dintre Dunarea Calarasi si liderul Dinamo Bucuresti.

Vezi aici o galerie FOTO de la acest meci!

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Draghici – Sipka (5 goluri), Baican (4), Burlacu (3), Puljizovic (3), Tirzioru (2), Olariu (1), Polocoser (1), Costea (1), Preda (1), I. Tcaciuc, Ciubotariu, Petrea, Mitrea si Soldanescu.

Steaua: Stanescu, Matskevich – Florea (7 goluri), Grasu (5), Georgescu (3), Irimescu (1), Dimitrijevic (1), Ungureanu (1), Ouskir (1), Stanciu, Dragnea, Szoke, Konstadinovic, Cristescu si Dragomir.