CSU Suceava – Minaur Baia Mare: 26-22

CSU Suceava a obtinut o victorie importanta in lupta pentru mentinerea in Liga Zimbrilor, dupa ce a trecut joi seara, in sala “Dumitru Bernicu”, cu scorul de 26-22 (13-10), de Minaur Baia Mare, intr-o partida din cadrul etapei a XI-a.

Presata de situatia ingrata din clasament, unde inaintea rundei de la mijlocul acestei saptamani ocupa penultima pozitie, echipa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei a intrat tare in meci, iar dupa primele noua minute de joc, conducea la o diferenta de trei goluri pe tabela de marcaj, dupa ce Olariu puncta pe contraatac pentru scorul de 5-2. Cu o aparare mobila, care le-a lasat putine spatii unor adversari veniti cu un lot decimat de accidentari in nordul Moldovei, gazdele si-au pastrat ecartul pana la finalul primei reprize, Baican stabilind scorul pauzei la 13-10.  Formatia suceveana a transat soarta meciului in debutul partii secunde, cand, pe fondul paradelor portarului Eduard Duman si a incurajarilor venite dinspre public, intr-un interval de doar sapte minute a dus scorul la 18-11. Baimarenii s-au apropiat la patru goluri la intrarea in ultimele zece minute de joc, la scorul de 22-18, dar n-au mai avut resurse sa puna in pericol victoria universitarilor.  CSU Suceava – Minaur s-a terminat 26-22, iar trupa lui Adrian Chirut bifeaza a treia victorie stagionala.

CSU Suceava: Duman, Bobeica, C. Tcaciuc – Olariu (7 goluri), Burlacu (4 goluri), Tirzioru (4 goluri), Ciubotariu (4 goluri), Sipka (2 goluri), Baican (2), I. Tcaciuc (1), Costea (1), M. Sandu (1), Petrea, Cotinghiu, I. Alexa si Potera.