CSU Suceava – HB Esch: 23-21

Universitatea Suceava a castigat mansa tur cu Handball Esch, dar va tremura serios pentru calificarea in finala Cupei Challenge la handbal masculin. Echipa antrenata de Razvan Bernicu s-a impus sambata, in fata gruparii din Luxemburg, la o diferenta surmontabila de doar doua goluri, scor 23-21 (12-7), in meciul gazduit de sala LPS.

Cele doua formatii au inceput intalnirea de la Suceava cu garda jos, astfel ca, in debutul jocului s-a inscris la foc automat in ambele porti, tabela indicand scorul de 2-2, dupa primele doua minute de la fluierul de start al slovenilor Ales Vebe / Damjan Pangerec. Ajutati dintre buturi de interventiile lui George Selaru, omul care avea sa smulga sambata cele mai multe aplauze din partea celor peste 400 de spectatori care au umplut pana la refuz micuta sala de la LPS, “studentii” au avut apoi o sarja de cinci goluri consecutive, reusind sa se desprinda in minutul 13, cand Gavriloaia puncta de pe extrema pentru scorul de 7-2 si forta astfel banca tehnica a oaspetilor sa solicite un prim time-out. Miscarea tactica a luxemburghezilor nu a avut efecte imediate in teren, in conditiile in care, pe fondul sprijinului unui public mai animat ca niciodata, gazdele si-au marit ecartul dincolo de primul sfert de ora al intalnirii, Adi Mitrea ducand scorul la 9-3 dintr-o aruncare de la 7 metri. Handball Esch a incercat sa revina in joc pe finalul reprizei, dar George Selaru a fost fabulos, bifand 11 parade in primele 30 de minute, niste cifre ce i-au permis Universitatii sa intre la pauza cu un avantaj de cinci reusite pe tabela de marcaj, scor 12-7.

Handbalistii suceveni au iesit si mai relaxati de la pauza, astfel ca si-au permis sa faca si spectacol pe semicercul advers, Acatrinei aruncand publicul in aer in minutul 34, dupa ce a marcat dintr-o “aeriana” pentru scorul de 14-8. “Studentii” au cazut insa prada atmosferei euforice de la LPS, luxemburghezii reusind sa reduca diferenta la doar doua lungimi cinci minute mai tarziu, cand centrul Sacha Pulli puncta pe contraatac pentru scorul de 15-13. Chiar daca au ramas fara capitanul Adrian Chirut, scos temporar din joc din cauza unei accidentari, gazdele au profitat in continuare de ziua de exceptie prinsa de Selaru si au refacut diferenta de la pauza la jumatatea reprizei secunde, cand Tiganasu a inscris dupa o piruieta pentru scorul de 20-15. Mai mult, cinci minute mai tarziu, Gavriloaia, cel mai bun marcator sucevean in partida de sambata, cu un total de 7 goluri in poarta oaspetilor, marea ecartul la 22-16 si il obliga din nou pe antrenorul Werner Kloeckner sa arunce cartonasul verde pe masa oficiala. In tabara suceveana, Chirut a strans din dinti si a revenit in teren, capitanul gazdelor reusind sa inscrie de doua ori, astfel ca in minutul 55, Universitatea pastra un avans de sase goluri, scor 23-17. In ultimele cinci minute de joc, echipa suceveana nu a mai avut insa nici suflu, nici solutii in fata portarului francez Zuzo, iar cei de la Esch n-au stat prea mult pe ganduri. Cu un inter stanga in zi mare, Muller bifand opt goluri, oaspetii au marcat de patru ori consecutiv si au scapat ieftin din vacarmul de la Suceava.

Scor final 23-21, iar Universitatea ramane cu frustarea ca putea obtine un rezultat mult mai bun dintr-un meci pe care l-a avut la discretie. Cu un avans de doua goluri, deplasarea in Luxemburg nu se anunta o simpla excursie pentru „studenti”.

Universitatea Suceava: Selaru (19 interventii), Stanescu, Spiridon – Gavriloaia (7 goluri), Mitrea (6 goluri), Bursuc (5 goluri), Chirut (2 goluri), Amihaesi (1), Acatrinei (1), Tiganasu (1), Soldanescu, Starikov, Tutu, Rosu, Petrea si Burlacu.

Handball Esch: Zuzo, Mauruschatt – Muller (8 goluri), Kohl (4), Pulli (4), Bock (2), Krier (1), Marzadori (1), Weibel (1), Decker, Fischbach, Labonte, Linster si Sas.

Mansa retur dintre Handball Esch si CS Universitatea Suceava va avea loc sambata, cu incepere de la ora 18.00 (ora Romaniei), in sala complexului sportiv “Henri Schmitz” din localitatea Esch / Alzette si va fi arbitrata de o brigada din Cipru.

In cealalta semifinala din Cupa Challenge, bielorusii de la SKA Minsk s-au impus ieri, in prima mansa, cu scorul de 32-29, pe terenul norvegienilor de la IL Runar.