FOTO| CSU – Dinamo: 30-27

CS Universitatea s-a impus astazi, in sala LPS, in fata celor de la Dinamo Bucuresti, cu scorul de 30-27, intr-un meci restant din cadrul etapei a XIX-a a Ligii Nationale.

Atmosfera nocturna de la LPS pare ca i-a adormit pe “studenti” in cele 45 de minute in care au asteptat “sa se faca lumina” din partea E-onului, iar acest lucru s-a vazut pe tabela de marcaj, acolo unde, pana la jumatatea primei reprize, dinamovistii au pus un avans de trei goluri, dupa ce Rapciuga marca pe contraatac pentru scorul de 5-8. Pe fondul unui blocaj buna pe faza de aparare si a greselilor copilaresti din jocul sucevenilor, oaspetii au pastrat diferenta pana in minutul 20, cand Purcarea a punctat pentru scorul de 9-12 si l-a fortat pe antrenorul Razvan Bernicu sa solicite time-out. Miscarea tactica a tehnicianului sucevean a avut efecte pe finalul primei reprize, cand Universitatea a rasturnat scorul si a intrat la pauza cu un avantaj de doua goluri, dupa ce Gavriloaia puncta pentru 17-15.

“Studentii” au inscris primii in repriza secunda si au pastrat ecartul de trei goluri pana in minutul 40, cand Acatrinei, cel mai bun marcator al gazdelor, cu sase goluri, a inscris pentru scorul de 22-19. Dinamovistii au tinut insa sa arate ca au venit sa-si vanda scump pielea la Suceava, au redus treptat handicapul si chiar au restabilit egalitatea in minutul 53, cand Rapciuga a punctat pentru scorul de 25-25. Nu a fost insa loc de suprize, in conditiile in care Selaru a parat o aruncare de la 7 metri la scorul de 27-26, iar mai apoi gazdele s-au dezlantuit. Chirut si Soldanescu au desprins din nou echipa suceveana la trei lungimi, oaspetii au mai punctat o data, iar Gavriloaia a inchis tabela la scorul de 30-27 in favoarea Universitatii.

Universitatea Suceava: Selaru, Stanescu – Acatrinei (6 goluri), Chirut (5 goluri), Gavriloaia (4 goluri), Starikov (4 goluri), Mitrea (3 goluri), Soldanescu (3), Tutu (1), Rosu (1), Bursuc (1), Amihaesi (1), Petrea (1), Burlacu, Tiganasu, Tarzioru.

12.    “U” Transilvania Cluj    19    2    0    17    445-599    4p

Sebastian Bota (antrenor Dinamo): „A fost un meci frumos. Stiam ca ne asteapta o partida dificila aici, pentru ca Suceava are cea mai disciplinata echipa din Liga Nationala. Daca marcam din acel 7 metri de pe final, probabil ca alta era soarta intalnirii. Suceava a castigat meciul de astazi pe greselile noastre neprovocate”.

Razvan Bernicu (antrenor CSU Suceava): „M-am temut de acest meci, pentru ca Dinamo are niste jucatori cu mare experinta. Meciul a fost echilibrat, pentru ca noi am facut greseli si astfel adversarii au tinut aproape pe tabela. Important e insa ca am castigat cele doua puncte. Ii felicit pe baieti pentru ca au luptat pana la final”.