CSU Suceava – CSM București: 19-20

CSU Suceava a debutat cu o infrangere la limita in noul sezon al Ligii Zimbrilor, echipa condusa de Adi Chirut fiind invinsa cu scorul de 19-20, in meciul disputat vineri, in sala “Dumitru Bernicu”, in fata CSM-ului Bucuresti.

Cele doua formatii au mers umar la umar in primele sase minute de joc, la finalul carora tabela indica egalitate scor 4-4. Gazdele s-au intrecut apoi in greseli pe faza de atac, iar vreme de 12 minute n-au marcat niciun gol, fapt ce le-a permis celor de la CSM sa se desprinda la patru lungimi, 4-8, diferenta care s-a pastrat pana la pauza, 7-11. Formatia suceveana s-a aparat mult mai bine si a gasit mult mai usor drumul spre gol in debutul reprizei secunde, reusind sa egaleze in minutul 37, cand Burlacu puncta pentru 12-12. Cu iranianul Sajad Esteki in zi de gol, oaspetii au refacut ecartul de la pauza in minutul 53, cand tabela indica 15-19. Desi au marcat de trei ori consecutiv pe final, cand s-au apropiat la un singur gol, universitarii au irosit ultimul atac, aruncarea fiind deviata in corner, iar CSU – CSM Bucuresti s-a terminat 19-20.

Vezi o galerie FOTO realizata de Dani Vatamanu!

CSU Suceava: Erhan, Andrei, Duman – Ciubotariu (5 goluri), Tirzioru (4), Olariu (3), Adomnicai (2), Ionescu (1), Baican (1), Burlacu (1), Costea (1), Petrea (1), Siamatas, Sandu, Soldanescu. Antrenori: Adi Chirut si Iulian Andrei.

Adi Chirut a pus infrangerea pe seama emotiilor

Adi Chirut a pus infrangerea pe seama emotiilor inceputului de campionat. “Am întâlnit o echipa a CSM-ului care are jucatori cu experienta si cotati la un nivel net superior noua, dar, dupa cum s-au prezentat azi, cred ca cele treo puncte trebuiau sa ramâna la Suceava. Cu toate acestea, adunând ratarile si o prima repriza în care nu ne-am ridicat nici macar la 50% din potentialul nostru, nu poti emite pretentii cu astfel de echipe care au ca obiectiv clar câstigarea campinatului. Am încredere totala în baieti, pun totul pe seama emotiilor începutului de campionat. Trebuie sa trecem peste acest meci cât mai repede posibil, pentru ca ne asteapta jocuri foarte grele în acest început de sezon”, a declarat antrenorul celor de la CSU Suceava, Adi Chirut, pentru handbalmania.ro.