CSU Suceava are 14 jucători la loturile naționale de handbal ale României

CSU Suceava are nu mai puțin de 14 jucători convocați la acțiunile loturilor naționale de handbal masculin organizate la final de an.

Astfel, extrema dreaptă Sorin Grigore (18 ani – foto) și interul dreapta Codrin Radu (19 ani) vor efectua în perioada 27 decembrie – 12 ianuarie un stagiu de pregătire alături de naționala de seniori a României, care va participa la Trofeul Carpați și la un turneu internațional în Spania.

În prealabil, cei doi vor participa, alături de alți doi handbaliști de la CSU Suceava, portarul Dragoș Podovei și coordonatorul Bogdan Niculaie, la un stagiu al naționalei de tineret la Timișoara, ocazie cu care micii tricolori vor disputa și două meciuri amicale în compania reprezentativei Serbiei.

Tot la Timișoara se pregătește în aceste zile și lotul național de juniori, acolo unde CSU Suceava are patru reprezentanți:  interul stânga Codrin Dascălu, extrema stânga Teodor Ilucăcoordonatorul Rareș Ostafe și pivotul Emanuel Şerban.

Portarul echipei de juniori II a universitarilor, Adrian Mircea, este convocat la lotul național de cadeți, în timp ce Mircea CumpănașuPaul RotariIonuț BabiucSebastian Tabarcea și Matei Flutur vor participa în perioada 19-21 decembrie la un trial printre jucătorii născuți în anii 2010-2011.

Arată mai multe

Articole pe aceeași temă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *