CSU Suceava a cedat pe final la Medgidia
CSU Suceava a pierdut cu 24-26 meciul disputat la Medgidia în compania echipei CSM Constanța, în ultima etapă a Ligii Naționale de handbal masculin.
Gazdele antrenate Marius Stavrositu și Aihan Omer au controlat prima parte a întâlnirii și au condus la pauză cu 13-11. Sucevenii au oferit o replică mai bună în repriza secundă și au reușit să egaleze după primele zece minute de la reluare. Echipa pregătită de Bogdan Șoldănescu a trecut chiar la conducere în minutul 54, scor 21-20, însă dobrogenii au gestionat mai bine finalul de meci și au întors definitiv rezultatul în ultimele cinci minute de joc.
Pentru formația suceveană au marcat Adrian Tîrzioru 6 goluri, Teodor Ilucă 5, Răzvan Gavriloaia 4, Emanuel Șerban 3, Cătălin Zarițchi 2, Alexandru Bologa 2, Sorin Grigore 1 și Codrin Dascălu 1. Din lotul condus de Bogdan Șoldănescu au mai făcut parte portarii Dragoș Podovei, Răzvan Rîpă, George Șelaru și jucătorii Sergiu Makaria, Eduard Rusu, Codrin Radu, Andrei Bruj și Bogdan Niculaie.
Handbaliștii suceveni termină sezonul competițional pe locul 8 în ierarhia primei ligi.
Iată clasamentul actualizat înaintea ultimelor meciuri din etapa a 22-a:
- Dinamo București – 34p (20j)
- HC Buzău – 26p (19j)
- CSM București – 25p (19j)
- CSM Vaslui – 23p (19j)
- Potaissa Turda – 22p (19j)
- Minaur Baia Mare – 22p (19j)
- SCM Politehnica Timișoara – 22p (19j)
- CSU Suceava – 19p (20j)
- CSM Constanța – 11p (20j)
- Universitatea Cluj – 8p (19j)
- CSM Sighișoara – 0p (19j)
În ultima etapă din Liga Zimbrilor se vor mai disputa partidele CSM București – Minaur Baia Mare, Potaissa Turda – CSM Vaslui, CSM Sighișoara – SCM Politehnica Timișoara și HC Buzău – Universitatea Cluj, toate programate duminică de la ora 17:30. Campioana Dinamo București stă.









