CSU din Suceava s-a calificat lejer în optimile Cupei

CSU din Suceava s-a calificat fără emoții în optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin, după ce a câștigat joi după-amiază, pe terenul divizionarei secunde CSU Galați, cu scorul de 42-31, într-un meci din primul tur al competiței.

Plecată pe malul mării cu prima garnitură, echipa antrenată de Petru Ghervan, Bogdan Şoldănescu și Iulian Andrei a rupt aparentul echilibru de pe tabelă în ultimele opt minute ale primei reprize când, pe fondul golurilor marcate în principal de către Pavel Loic, s-a desprins de la 13-12 la scorul de 20-15 la pauză.

Reveniți cu aceiași poftă de joc de la cabine, universitarii au înscris primele patru goluri ale reprizei secunde, și-au rotunjit ecartul apoi la 32-22, pentru ca în final să se impună în fața gălățenilor cu scorul de 42-31.

CSU din Suceava: Grigoraș, Makaria – Furak (6 goluri), Loic (5 goluri), Lăzurcă (5 goluri), Szasz (4), Stanciuc (4), Dascălu (4), Juverdianu (3), Lupu (3), Tîrzioru (2), Ştefan (2), Bologa (2), Balazs (2) și Kbilashvili.

CSU din Suceava va întâlni în optimi, pe 10 martie, formatia CS Medgidia, care a trecut in primul tur, cu scorul de 29-26, de Politehnica Iasi.

De la Galați, formația suceveană a plecat direct spre Alexandria, acolo unde duminică seară, de la ora 18.00, va întâlni echipa gazdă în etapa a XXI-a a Ligii Naționale.

error: Pentru copierea conţinutului contactaţi autorul!