CSU din Suceava, eșec scontat cu HC Dobrogea Sud

CSU din Suceava a coborat pe locul 10 in clasamentul Ligii Nationale la handbal masculin, dupa ce a pierdut duminica seara, in Sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la HC Dobrogea Sud Constanta, cu scorul de 20-24, intr-un meci care a contat pentru etapa a X-a.

Echipa antrenata de Petru Ghervan a suferit enorm pe faza de atac intr-o prima repriza in care oaspetii au condus cu 6-1, 9-3 si 12-6 la pauza.

Universitarii au incercat sa revina in repriza secunda, dar n-au reusit sa se apropie la mai putin de trei goluri pe tabela de marcaj, iar CSU din Suceava – HC Dobrogea Sud Constanta s-a terminat 20-24.

CSU din Suceava: Grigoras, Makaria – Tîrzioru (7 goluri), Rosu (5 goluri), Bologa (2 goluri), Stefan (2 goluri), Kbilashvili (2 goluri), Kutahya (2), Furak, Urda, Juverdianu, Loic, Lupu, Stanciuc si Dascalu. Antrenor: Petru Ghervan.

Am incercat tot ce a fost posibil sa castigam acest meci, dar n-am prins cea mai buna seara. Asteptam mai mult in ce priveste cursivitatea jocului. Inexactitatile si ratarile din prima repriza ne-au facut sa alergam dupa adversar tot meciul, iar noi nu suntem inca de calibrul Constantei”, a precizat antrenorul echipei sucevene, Petru Ghervan.

4.Steaua Bucuresti10802288-25824
5.Minaur Baia Mare10712270-26422