CSU din Suceava a reluat campionatul cu o înfrângere

CSU din Suceava a reluat campionatul Ligii Nationale la handbal masculin cu o infrangere, suferita miercuri seara, in deplasare, in fata Potaissei Turda, intr-un joc din cadrul etapei a IX-a.

Echipa antrenata a condus in primele minute cu 5-3 si 10-9, insa gruparea ardeleana a intors scorul pana la pauza, revenind la vestiare cu un avantaj de trei goluri, 14-11.

Juverdianu i-a apropiat pe universitari la 19-18, dar experienta gazdelor si-a spus cuvand in ultimul sfert de ora, Potaissa castigand in final jocul la cinci goluri, scor 31-26.

CSU din Suceava: Grigoras, Makaria, Duman – Stanciuc (4 goluri), Furak (4), Dascalu (4), Tirzioru (3), Rosu (3), Kutahya (3), Szazs (2), Stefan (1), Urda (1), Juverdianu (1), Loic, Lupu si Bologa. Antrenor: Petru Ghervan.

CSM Vaslui – CSM Focsani

In runda urmatoare, CSU din Suceava a primi duminica, de la ora 17.30, in sala “Dumitru Bernicu”, replica unei alte formatii cu pretentii la locurile de cupe europene, HC Dobrogea Sud Constanta.