CSM Paşcani – Rapid CFR: 3-1

Rapid Suceava a pierdut azi, cu scorul de 1-3, pe terenul formatiei CSM Pascani, intr-un meci din etapa a VI-a.

Aflata la prima partida cu Ion Buzoianu in postura de antrenor principal, echipa “ceferista” a inceput jocul in forta, astfel ca in minutul 15, oaspetii au reusit sa deschida scorul pe stadionul din Valea Siretului prin atacantul Mircea Negru, care si-a trecut in cont al patrulea gol stagional in urma unei actiuni personale. Pana la pauza, formatia suceveana si-au mai creat alte trei ocazii de a marca, prin Suleru, Golofca si acelasi Negru, dar mingea s-a incapatanat sa mai intre in poarta, astfel ca la revenirea la vestiare, tabela indica 0-1.

In ciuda prestatiei bune din prima parte, “alb-visinii” au fost de nerecunoscut in repriza secunda, iar pe fondul accidentarii lui Negru, CSM Pascani a preluat initiativa in ofensiva, restabilind egalitatea la un sfert de ora de la reluare prin Stiubei, varful gazdelor trimitand mingea in plasa dintr-o pozitie suspecta de offside.

Fostul jucator al Cetatii Suceava si-a trecut in cont dubla in minutul 67, cand l-a invins din nou pe portarul Pascal si a rasturnat scorul la 2-1. Gazdele au scapat de emotiile victoriei in minutul 78, cand Sevaciuc a gresit o pasa in spate, Riscu a fost pe faza si a inchis tabela de marcaj la 3-1 in favoarea pascanenilor.

Antrenorul Ion Buzoianu a inceput meciul cu urmatorul unsprezece: Pascal – Oniu, Sevaciuc, Fl. Plamada, Pantea – I. Plamada, Apetri, Romaniuc, Golofca – Suleru, Negru. Au mai intrat: Jalba, Corban si Tomescu.

In urma esecului de astazi, Rapid Suceava a cazut pe locul 7 in clasamentul seriei intai, urmand ca runda viitoare sa primeasca pe stadionul Areni, vizita principalei favorite la promovare, FCM Bacau.

error: Pentru copierea conţinutului contactaţi autorul!