CSM Focșani – CSU Suceava: 32-20

CSU Suceava a incheiat turul sezonului regulat din Liga Zimbrilor la handbal masculin cu o infrangere. Macinata de accidentari, trupa lui Adi Chirut si Iulian Andrei a cedat miercuri, pe terenul celor de la CSM Focsani, cu 20-32.

In absenta lui Burlacu, Petrea, Olariu si Lakovic din formula de start si cu Tirzioru, iesit accidentat inca din prima repriza, echipa suceveana a rezistat in Vrancea pana in minutul 20, cand tabela indica 6-5. Pe fondul ratarilor universitarilor, care au mai punctat o singura data pana la pauza, gazdele au intrat la cabine cu un avantaj de sase lungimi, scor 12-6. Trupa lui Sandu Iacob si-a continuat galopul de sanatate in partea secunda, reusind pana in minutul 45 sa mareasca diferenta la 12 goluri, ecart pastrat pana la final, scor 20-32.

CSU Suceava: Erhan, Duman, Andrei – Lupu (4 goluri), Ciubotariu (3 goluri), Oancea (3 goluri), Adomnicai (2 goluri), Costea (2 goluri), Alupoaiei (2 goluri), Sandu (2 goluri), Tirzioru (1), Ionescu (1), Baican, Siamatas si Soldanescu.

Ne asteptam la un meci foarte greu din cauza numeroaselor accidentari pe care le aveam in lot. Am mizat pe jucatori de la echipa a doua si pe cei care au evoluat mai putin in acest sezon si vreau sa-i felicit pentru ca au facut tot posibilul sa tina ritmul cu adversarii mult mai experimentati. Sper sa reusim sa recuperam cat mai multi dintre accidentati in pauza de iarna”, a declarat antrenorul sucevean Adi Chirut.

Am câstigat la o diferenta confortabila si datorita faptului ca echipa din Suceava nu si-a putut folosi cei mai buni jucatori pe care-i are in acest moment si pentru noi acest lucru a constituit un avantaj. Asta nu stirbeste, însa, cu nimic concentrarea ti dorinta pe care le-am aratat în acest meci”, a recunoscut antrenorul Sandu Iacob pentru handbalmania.ro

8. CSM Focsani 13 6 1 6 356-335 19
9. Minaur Baia Mare 12 5 2 5 348-333 17
10. CSU Suceava 13 3 2 8 314-357 11
11. CSM Bacau 12 3 0 9 309-363 9
12. CSM Fagaras 12 2 2 8 289-329 8
13. HC Buzau 12 2 0 10 283-332 6
14. Universitatea Cluj 13 0 0 13 320-452 0

CSU Suceava va incheia anul competitional miercurea viitoare, cu un meci pe terenul gruparii CSM Bucuresti.

error: Pentru copierea conţinutului contactaţi autorul!