CSM Focşani – CSU Suceava: 24-30

Handbaliştii suceveni au înregistrat marţi a treia victorie consecutivă în meciurile de verificare. Universitatea Suceava s-a impus pe terenul divizionarei secunde CSM Focşani cu scorul de 30-24.

Din cauza zăpezii căzute în întreaga Moldovă, delegaţia Universităţii a ajuns la Focşani mai târziu decât era programat, iar meciul a început cu o oră întarziere. Primele zece minute au consemnat multe ratări, cele două echipe înscriind doar 4 goluri. Odată cu trecerea timpului sucevenii au majorat diferenţa pe tabela de marcaj. După 7-11 în minutul 20, “studenţii” au intrat la vestiare la adăpostul unui avantaj confortabil, scor 13-18. Universitatea a controlat jocul şi în repriza secundă. În ultimele 20 de minute la rampă a ieşit portarul Iulian Andrei care a avut 7 intervenţii foarte bune, reuşind să apere şi două aruncări de la 7 metri. Scor final 24-30, iar Universitatea Suceava înregistrează a treia victorie consecutivă în seria meciurilor amicale.

Pentru CSU Suceava au marcat:
Dediu, Mitrea – 7 goluri, Chirut – 5, Gavriloaia – 4, Bursuc – 3, Zvanciuc si Matei – 2