CSM Bucovina și Humorul au pierdut în prima etapă

Echipele sucevene au inceput cu stangul noul sezon al Diviziei Nationale la rugby, atat Bucovina Suceava, cat si RC Gura Humorului pierzand in runda de debut programata la sfarsitul saptamanii trecute. CSM Bucovina a cedat duminica, la Barlad, cu 15-52, la finalul unui meci in care trupa antrenata Marius Coltuneac a tinut piept adversarilor doar in prima repriza, incheiata cu scorul de 21-15 in favoarea gazdelor. RC Gura Humorului a pierdut duminica, pe stadionul din Parcul Copilului din Capitala, in fata celor de la RC Grivita, cu scorul de 7-33, dupa ce la pauza a fost 7-15.

Rezultatele primei etape:

CS Navodari – CSU Arad: 71-6

Stiinta Petrosani – CSM Galati: 57-15

RC Grivita – RC Gura Humorului: 33-7

RC Barlad – Bucovina Suceava: 52-15

In runda a doua a campionatului, CSM Bucovina va primi sambata, pe terenul Unirea, vizita celor de la RC Grivita, iar RC Gura Humorului se va deplasa duminica in fieful celor de la CSU Arad.