CS Mioveni – Foresta Suceava: 2-0

Foresta n-a mai reusit surpriza in etapa a XXVII-a, echipa suceveana fiind invinsa, cu scorul de 0-2, in meciul disputat sambata, in deplasare, la Mioveni.

Fara victorie in jocurile oficiale de aproape cinci luni de zile, formatia argeseana a trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 16, cand Radescu a recuperat o minge degajata gresit de Bilba, dar nu a nimerit tinta cu poarta goala. Trupa antrenata de Florentin Petre a replicat prin Stanescu, dar sutul in forta trimis de mijlocasul sucevean a fost retinut de Croitoru. La poarta opusa, Ayza nu l-a putut invinge pe Bilba din interiorul careului, iar, mai apoi, Balint a sutat in cros, de pe partea dreapta, putin pe langa tinta. Finalul primei reprize a fost la fel de animat, Renquin, in doua randuri, si golgheterul Matei, singur pe sase metri, ratand sanse bune de a-i trimite pe oaspeti in avantaj.

Reduta suceveana a cedat in debutul reprizei secunde, mai exact in minutul 50, cand Florescu a executat o faza fixa de pe partea dreapta, iar Burnea a deschis scorul cu o lovitura de cap de pe linia careului mic. Echipa antrenata de Laurentiu Rosu si-a dublat avantajul in minutul 63, prin Florescu, care a inscris cu un sut imparabil din mijlocul careului, dupa o centrare trimisa de Neagoe. Scorul putea lua proportii pe final, dar Bilba s-a opus golului trei, respingand in extremis mingea la un lob a lui Radescu. CS Mioveni – Foresta s-a terminat 2-0, iar echipa suceveana coboara din nou in zona retrogradarii.

CS Mioveni: F. Croitoru – Tirica (‘44 Rosoaga), Gugu, Burnea, Ed. Stoica – R. Lazar, Neagoe (’79 Gheorghe) – Radescu, Ed. Florescu, Ayza – V. Balint (’60 Nastasie). Antrenor: Laurentiu Rosu.

Foresta: Bîlba – Secrier (‘61 Lupusor), Mateciuc, Opris, Musea (’46 Danila) – Vl. Stanescu, Konate, Renquin, Cerlinca – Sumanariu (‘75 Kharoubi), M. Matei. Antrenor: Florentin Petre.