FOTO| Cu chiu, cu vai! | Rapid – Pojorâta: 2-1

Cu chiu, cu vai, printr-un gol marcat cu zece minute inainte de final. Asa a obtinut Rapid CFR Suceava prima victorie in actuala editie de campionat a Ligii a II-a, scor 2-1, sambata, pe stadionul Areni, in fata Bucovinei Pojorata.

Desfasurat sub privirile a circa 1.500 de spectatori, duelul celor doua reprezentante ale judetului Suceava la matineu a debutat cu o ocazie de partea oaspetilor, ex-rapidistul Stanescu sutand puternic pe langa poarta de la circa 25 de metri. Cu o formula de start schimbata aproape pe jumatate fata de prima etapa, trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a pus insa incet stapanire pe joc, trecand in doua randuri pe langa deschiderea scorului intr-un interval de doar trei minute, in care Golofca si Tautianu au trimis cu capul peste poarta aparata de Puianu. Dominarea gazdelor avea sa se concretizeze in minutul 21, cand Semeghin a recuperat o minge in banda stanga, a centrat pentru Enciu (foto jos) si atacantul adus de la Farul a inscris cu capul primul gol al Rapidului in actualul sezon. La jumatate de ora de la fluierul de start, „ceferistii” au trimis din nou balonul in ate, dar reusita lui Negru a fost anulata pe motiv de off-side. Pojorata a scos capul de la cutie abia pe finalul primei reprize. In minutul 41, capitanul Buhacianu a luat o actiune pe cont propriu pe partea stanga, a patruns in careu, dar nu l-a putut invinge pe cvasidebutantul dintre buturile gazdelor. Niga a respins mingea cu piciorul de la coltul scurt, iar Rapidul intra la pauza cu un avantaj minim: 1-0.

Rapid Suceava - Bucovina Pojorata (1)

Fara nimic de pierdut pe Areni, Bucovina a inceput cu ceva mai mult aplomb repriza secunda, reusind sa restabileasca egalitatea la sase minute de la reluarea jocului dupa o gafa in defensiva „ceferistilor”. Niga a pasat scurt in banda stanga pana la Tautianu, tanarul fundas al gazdelor a intarziat cu degajarea, mingea a ajuns la Coman, care a patruns in careu, a centrat la firul ierbii pentru Buhacianu, iar golgheterul „alb-albastrilor” a inscris din alunecare, spre bucuria celor catorva zeci de suporteri veniti de la Pojorata. Mai mult, pe fondul letargiei din tabara rapidista, acelasi Buhacianu ii putea trimite pe oaspeti in avantaj in minutul 60, dar Niga a fost la post si a respins de la coltul scurt in corner. Golul a picat insa in poarta cealalta. In minutul 80, Golofca a primit o pasa lunga pe partea dreapta, a pasat paralel cu linia de poarta, iar nou-intratul Edy Sandu a intepat mingea pe langa Puianu pentru 2-1. In minutele de prelungire, pe fondul spatiilor libere lasate de adversari, gazdele isi puteau dubla avantajul prin Vrabie, dar acesta a luftat in careu.

Rapid Suceava – Bucovina Pojorata s-a terminat 2-1, iar „ceferistii” iau un prim contact cu locurile de play-off, dupa un meci in care au invins, dar n-au convins. De partea celalalta, trupa antrenata de Danut Mandrila ramane cu un singur punct aculumat dupa primele doua etape scurse din sezonul regulat.

Rapid CFR: Niga – Balan, Ciobanu, Tautianu, Semeghin – Golofca (’89 Strugariu), Onciu, Apostol (’70 Sfrijan), Vrabie – Negru (’59 E. Sandu), Enciu.

Bucovina: Puianu – Cristescu, Rauta, Patca (’87 Prundean), Acostachioaie – Colta (’58 Padurariu), Stanescu, Jarda, Cainari (’68 Rus) – Coman, Buhacianu.

Vezi aici o galerie FOTO realizată de Codrin Maleş!