Cronică| Rapid – Farul: 4-1

Rapidul a urcat pe locul trei în clasamentului seriei întâi a Ligii a II-a, după ce s-a impus sâmbătă, pe stadionul Areni, cu scorul de 4-1, în faţa Farului Constanţa, într-un joc din cadrul primei etape a returului.

“Ceferiştii” şi-au trecut în cont prima ocazie mare de gol în minutul 17, când portarul Ciucă a respins mingea de sub transversală la o lovitură de cap trimisă de Negru. La poarta opusă, Ochia a trecut pe lângă gol, şutul mijlocaşului constănţean ocolind de puţin ţinta. Deschiderea scorului a venit în minutul 41, când Semeghin a fost faultat în careu de goalkeeperul Farului, centralul mureşean Florin Andrei a dictat penalty, iar Marius Matei şi-a trecut în cont al 10-lea gol stagional de la punctul cu var de la 11 metri. A fost 1-0 pentru Rapid la pauză.

Rapid Suceava - Farul ConstantaÎn debutul reprizei secunde, formaţia suceveană s-a jucat cu ocaziile, cea mai mare ratare fiind trecută în contul lui Apostol, din poziţia unu la unu cu Ciucă. Cu un marcaj inexistent şi o apărare naivă în faţă, echipa antrenată de Bogdan Tudoreanu şi-a dublat avantajul în minutul 59, când Semeghin a executat un corner de pe partea stângă, iar Negru a pus capul pentru 2-0. Peste doar patru minute, pretenţiile constănţenilor la un rezultat pozitiv pe Areni s-au risipit cu totul, oaspeţii fiind lăsaţi în 10 oameni, după ce Neagoe a văzut al doilea cartonaş galben pentru că a executat o lovitură liberă înainte de fluierul arbitrului. Primul galben îl văzuse pentru proteste. Aiuritor!

Rapid Suceava - Farul Constanta-12În superioritate numerică, rapidiştii s-au mutat în jumătatea adversă de teren, dar Cerlincă a nimerit doar bara transversală cu un şut de la 20 de metri. Golul trei a picat firesc, în minutul 73, când Semeghin a înscris dintr-o lovitură liberă din banda dreaptă. Supărat pe portarul Ciucă, antrenorul Marian Pană l-a schimbat cu V. Neagu două minute mai târziu. “Marinarii” au înscris golul de onoare în minutul 81, când Szalkai a interceptat o minge trimisă greşit de Velescu şi l-a lobat pe Roheţki din marginea careului. Pe contraatac, “ceferiştii” au închis tabela în minutul 90, când Cerlincă a înscris cu un şut de la 14 metri.

Rapid Suceava - Farul Constanta Marian PanaRapid – Farul s-a terminat 4-1, iar Marian Pană pleacă învins de pe stadionul Areni, dar în aplauzele galeriei sucevene. Nu l-au uitat.

Rapid Suceava: Rohetki – Bălan, Ferariu, Velescu, Semeghin (’74 Spătar) – Gheorghiciuc, Sumanariu, Apostol, Cerlincă – Negru (’65 Sfrijan), M> Matei (’74 Marinkovic). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Farul Constanţa: G. Ciucă (’76 V. Neagu) – Băjan, D. Ciobanu, Straton, Ochia – Szalkai, R. Neagoe, Cârstoiu, Bardu (’54 Igiroşanu) – Ivănică (’80 Dincă), Enciu. Antrenor: Marian Pană.

Academica Argeş – FC Voluntari 3-4

În runda viitoare, Rapidul va avea parte de o deplasare scurtă. Va jucă sâmbătă pe terenul ultimei clasate, FCM Dorohoi.