Cetatea, Șoimii și Bucovina și-au aflat adversarele din Liga a III-a

Federația Română de Fotbal a stabilit componența celor opt serii din Liga a III-a pentru sezonul 2025–2026.

Cele trei echipe din județul Suceava, CSM Bucovina Rădăuți, Cetatea Suceava și FC Șoimii Gura Humorului, au fost repartizate în Seria I, alături de Știința Miroslava, USV Iași, CSM Vaslui, Aerostar Bacău, FC Bacău 2, Viitorul Onești, CSM Adjud, CS Gheorgheni și AFC Odorheiu Secuiesc.

Tragerea la sorți pentru stabilirea programului campionatului va avea loc joi, 21 august.

Noul sezon vine cu un format modificat. Liga a III-a va avea opt serii a câte 12 echipe, în loc de zece serii a câte zece formații, ca până acum. Sezonul regulat va însuma 22 de etape, disputate tur-retur. Primele patru clasate din fiecare serie vor merge în play-off, unde vor fi împerecheate cu formații din seriile vecine. Punctele obținute împotriva echipelor calificate vor fi păstrate, iar la final prima clasată va promova direct în Liga a II-a. Cele patru echipe aflate pe locul 2 vor juca un turneu semifinal–finală, câștigătoarea urmând să obțină al cincilea loc de promovare.

Echipele clasate pe locurile 5–12 la finalul sezonului regulat vor evolua în play-out, în serii de câte opt formații, cu un singur tur de șapte etape. Ultimele două clasate din fiecare serie vor retrograda în Liga a IV-a.

Arată mai multe

Articole pe aceeași temă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar mai putea interesa
Close