Ceahlăul II – Bîgu: 0-3

Sporting a obtinut trei puncte extrem de importante in lupta pentru evitarea retrogradarii, dupa ce s-a impus astazi, cu scorul de 3-0, pe terenul celor de la Ceahlaul II Piatra Neamt, intr-un meci contand pentru prima etapa din returului.

“Alb-verzii” au facut cel mai bun joc al lor din actuala editie de campionat a Ligii a III-a si au tras primul semnat la poarta nemteana in minutul 20, cand Vitu a sutat in bara. Pe fondul dominarii teritoriale a oaspetilor, acestia au deschis scorul pe sinteticul de sub Pietricica in minutul 32, cand Ferariu a executat o lovitura libera de la 20 de metri, mingea a lovit transversala, iar Bagu a fost pe faza si a inscris pentru 1-0 la pauza. La zece minute de la reluare, mijlocasul sucevean si-a trecut in cont dubla cu un sut la coltul lung, dupa o respingere gresita a defensivei nemtene, iar in minutul 68 a reusit hattrickul cu o lovitura de cap, in urma unui noi balbaieli a aparatorilor adversi. Scor final 3-0, iar trupa condusa de Mihai Gurita obtine prima victorie dupa o seceta de sase etape si urca pe locul 9 in clasament.

Sporting: Afloarei – Kuruc, Ferariu, Vitu, Moldovan, Gheorghiciuc, Nechitoaia, Bagu, Longher, Ioancea, Prichici. Au intrat: Bilt, Alexandru, Danieliuc si Duman.