Calificarea se joaca la Suceava

Handbalul sucevean a debutat cu o infrangere in Europa. Universitatea Suceava a pierdut cu scorul de 26-30 meciul disputat in Bologna, dar isi pastreaza sanse destul de mari pentru calificarea in urmatoarea faza a Cupei Challenge. La fel ca şi în meciul cu Steaua, Bibirig şi Compania au avut la pauză un gol avantaj, însă partea a doua a jocului le-a aparţinut gazdelor. Italienii au preluat iniţiativa în ultimul sfert de oră al partidei, atunci când la scorul de 22 –22, Bologna a înscris de 5 ori la rând. Nevoiţi să evolueze în dese rânduri în inferioritate numerică, sucevenii nu au mai contat în joc, singura miză fiind mentinerea unei diferenţe onorabile de scor în vederea meciului tur. Rezultatul final a fost 30-26, iar calificarea se joacă duminică în sala LPS din Suceava, într-un meci în care “studenţii” vor porni practic de la scorul de 0-4.