Bucovina – Sporting: 1-3

Sporting s-a impus, cu scorul de 3-1, in duelul local cu Bucovina Radauti, disputat azi, pe stadionul Municipal, in prima etapa din sezonul de primavara al Ligii a III-a.

Trupa antrenata de Mihai Gurita a deschis scorul inca din minutul 4, cand Gheorghiciuc a executat imparabil o lovitura libera de la 20 de metri.  Bucovina a reactionat repede, dar Sabie a nimerit doar bara, iar Zaremba, Popescu si Agbleta s-au intrecut apoi in ratari fata in fata cu portarul Bejenariu. De marcat, au marcat insa tot oaspetii, care si-au dublat avantajul la jumatatea reprizei secunde, dupa ce Lutac a finalizat cu capul o centrare trimisa de Cutas. Fostul mijlocas al radautenilor, Alexandru Viu, a dus scorul la 0-3 in minutul 75, in urma unei actiune personale pe partea stanga finalizata cu un lob peste portarul Butnariu. Gazdele si-au spalat onoarea abia in ultimele minute, cand ghanezul Agbleta a transformat un penalty obtinut de Zaremba pe scorul final de 1-3.

Manuel Costache (manager Bucovina): “Sporting a deschis scorul dintr-o lovitura libera inventata, iar in prima repriza ni s-au refuzat si doua penaltyuri clare. In schimb, in repriza secunda nu am jucat nimic.

Mihai Gurita (antrenor Sporting): “O victorie pe deplin meritata a Sportingului.”

Bucovina Radauti: Butnariu – C. Ciurla, Hrimiuc, Agheorghiesei, Mihailovici – Popescu, Zaremba, Pasaila, Sabie – Negrut, Agbleta. Antrenor: Daniel Stoica. Pe parcurs a mai intrat doar Sfarnaciuc.

Sporting Suceava: Bejenariu – Longher, Nastasiu, Danieliuc, Siminicariu – Viu, Gheorghiciuc, Catargiu, Paius – Nichitoaia, Lutac. Antrenor: Mihai Gurita. Au mai intrat: Cutas, Costan, Rotar si Nitu.

Rezultatele etapei a XVI-a:

Kosarom Pascani – FCM Dorohoi 2-2
Ceahlaul II  – CSM Moinesti 3-2
Petrotub Roman – Aerostar Bacau 2-1
Bucovina Radauti – Sporting  1-3
Stiinta Miroslava – FC Pojorata (maine, ora 15.00)
Cetatea Targu Neamt a stat in aceasta runda.

Clasament: 1. Petrotub Roman 28p… 8. Sporting 15p… 11. Bucovina Radauti 8p.

13 Comentarii

1. cine conduce fotbalul din radauti…rusine…macar de-ar baga doar un leu de la el la echipa.liga 4 scrie pe noi

2. nu era vorba de 3 puncte cu 3 cu sportingul?asa se lauda managerul .cred ca i-au tras-o. hahahahahahahahahahahahahahaha

3. Ba baieti cand spuneam ca echipa asta nu e de liga. 3 se gaseau uni care se gandeau ca echipa asta e de liga a2,v.am spus nare valoare nare jucatori iar conducatorii de acolo nu isi dau interesul si nu aduc jucatori de valoare,nici atat nu le dau sansa la uni sa confirme,si jucatori is fac loc l echipa doar in caz ca le da cate ceva la conducatori,asa ca daca taticul nu are bani nu prea ai ce juca pe acolo oricat de bun ai fi…nu stiu pase pe jos nu stiu combinati doar bubuiala atat..asa ca liga 4 scrie pe voi…un singur cuvant mai spun…DEMISIA!

1. …si mai invata sa scrii corect in limba pe care o vorbesti…asa cum ei maltrateaya fotbalul, tu maltrateyi limba romana…!

4. Nu stiu ce cauta la conducerea clubului o persoana care este cercetata de D.N.A.pentru infractiuni de coruptie, care mai doreste sa intre si in conducerea A.J.F. Suceava. Aceasta institutie nu are alte persoane care sa fie alese ca vicepresedinte ?……..A-ti fost batuti de o echipa de copii care sunt majoritatea de 18 ani, unde sunt valorile pe care le promovati sau promovati pilele cu bani. D-le Stoica va faceti de rusine cu o asa echipa , unde este orgoliul dumneavoastra sau a-ti devenit marioneta celui ce va conduce.

5. Da prietene important e cum scrie ptr tn decat ce contine comentariu,nu sti ce sa mai zici nu!? Pai nha asta conducere are si stoica nare ce cauta la echipa poate la una de liga 4.. bv baietilor de la sporting..valoare adevarata..

6. Avem valoare,nu avem echipă.Achiziții -niciuna,iar putinele care s-au încercat au esuat,asa ca nu mai lungiti agonia si retrageti-va ca va faceti de ras.Am luat trei goluri de tot rahatul,cel putin apărarea e varza in frunte cu Cristinel,care e bucuros ca a rămas titular,ca daca rămânea portarul ala de la timisoara apara doar in amicale,mijlocul ,parca era legat cu sarma ghimpata de picioare,iar atacul foarte steril,nimic care sa dea vreo raza de speranta,dar asa management,asa echipa .

7. ce am spus asta vara s-a adeverit.vom retrograda am spus.asta se v-a intimpla.nu am schimbat unde trebuie din pacate.cei de anul trecut si-au facut treaba,jucatori,antrenori,dar anul asta ce avem?NIMIC.in loc sa progresam noi ca tiganii la mal.vom retrograda si iar vreo 15-20 de ani nu vom mai avea fotbal de liga 3 la radauti.logic a cui este vina???cum ne mai pacaleste manu?suntem 20 de spectatori.anul trecut eram 700-800-1000.oare este cum se aude ca tinta lui manu era AJF ?a prins un oscior si suge la el.dar oare asa de prosti sunt cei pe care -i pacaleste?face p– mare pe minciuni?pe banii nostri,ai radautenilor?astept reactii.

8. Pai da normal ca ne fura ptr ca pe el nu il controleaza nimeni,primarul nu l.am vz la vreun meci,xonsilieri nici atat..iau predat lui fraiile si el face ce vrea cu cine vrea..jucatori care au.fost si nu au ramas.au plecat datorita conditiilor.care li se ofereau si banilor care le sunt promisi de la luna la luna..nimeni nu joaca mocca..incearca sa ramana in liga 3 ca jucatori de.nimic (uni) si pe langa asta nu le da sansa la alti care au poate perspectiva sa se afirme,sunt multi jucatori in radauti care sunt buni dar daca nai bani nu intri in echipa..sa ne aducem aminte de echipa de juniori al clubului csm bucovina radauti,care rupea tot in campionat..au fost pe primul loc de la primul la ultimul meci..dc nu ii cautati pe acei jucatori si cu bani care le platiti la cei de afara cazare si masa sa bage bani la club..unde sunt aceei jucatori manule..pleaca la ajf si lasa radautiul in liga 3 nu dupa ce tiai umplut saci iti bati joc de echipa..DEMISA

9. Ati avut jucatori in iarna de ce nu i-ati tinut?din cauza voastra a conducerii…pacat…in liga 4 nu o sa mai avem nevoie de ei…

10. de cand a plecat portarul SV m-am interesat de el sa vad daca a confirmat ceea ce am crezut despre el…adica un portar cu reale sanse de a ajunge mare dar voi cei din radauti nu aveti ochi pt asa ceva sa vedeti jucatorii de potential..interesati-va de el sa vedeti ce evolutii are ca o sa va zgariati pe ochi ca nu ati facut nimic pt a il tine!!!