Bucovina Pojorâta – Farul: 3-1

7 octombrie 2015 este o zi de tinut minte la Pojorata. Este ziua in care ACS Bucovina a reusit prima sa victorie in Liga a II-a. Si nu a batut pe oricine, ci pe Farul Constanta. Trupa lui Danut Mandrila s-a impus miercuri, pe teren propriu, in fata “marinarilor”, cu scorul de 3-1, in prologul etapei a VII-a.

Vali Buhacianu a deschis balul pe mica arena din Pojorata in minutul 7, atacantul “alb-albastrilor” trecandu-si in cont al cincilea gol stagional cu o lovitura de cap, dupa un corner executat de Cainari. Pe fondul unei surprinzatoare dominari, gazdele si-au dublat avantajul in minutul 76, cand M. Coman a primit o pasa pe partea dreapta, l-a dribat pe Gudea si a inscris cu poarta goala. Dobrogenii au revenit in joc cu noroc, in minutul 79, cand goalkeeperul Pop a respins o centrare fix pe fruntea lui Carstocea, care a facut 2-1. Bucovina a scapat repede de emotii, Cainari inchizand tabela la 3-1 in minutul 82, dupa o actiune personala finalizata cu o executie la coltul scurt.

Bucovina Pojorata: Pop – D. Cristescu, Rauta, Jarda, Dutica (’90 Kuruc) – Juncanaru, Al. Ivan, Cainari, S. Rus (’79 Colta) – Buhacianu (’85 Patca), M. Coman. Antrenor: Danut Mandrila.

Farul Constanta: Gudea – Băjan (’71 Cristocea), Fl. Pătraşcu, Bratu, Barna (’59 Nicorec) – M. Ion, Ad. Ionescu, T. Bălan, Milea – S. Chiţu, Pătulea. Antrenor: Constantin Gache.

Am obtinut prima noastra victorie in Liga a II-a, in urma unui joc foarte bun, in care ne-am dominat clar adversarul. Nu cred ca victoria noastra poate fi pusa la indoiala, scorul putea fi chiar mai mare. E un balon de oxigen pentru noi, am aratat ca, atunci cand ne daruim pe teren, putem sa castigam”, a declarat antrenorul Pojoratei, Danut Mandrila.