Bucovina – Miroslava: 1-0

Bucovina Radauti a bifat a doua victorie consecutiva in campionat, dupa ce s-a impus azi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, in fata celor de la Stiinta Miroslava, intr-un meci contand pentru etapa a 8-a a Ligii a 3-a.

Echipa antrenata de Lucian Burlacu a gasit cu greu drumul spre poarta ultimei clasate, astfel ca, prima ocazie serioasa a venit abia in minutul 28, cand Romaniuc a sutat din drop din marginea careului, dar portarul iesean a avut un reflex de zile mari si a deviat mingea in transversala. Trei minute mai tarziu, gazdele au trecut din nou pe langa gol, la o faza de atac in care Sabie l-a luat la tinta pe goalkeeperul advers cu un sut din sase metri, dupa o pasa pe culoar trimisa de Ionesi. Radautenii au fortat si mai mult pe finalul reprizei, dar sutul trimis de Stoian s-a oprit in bratele lui Petrache si pauza consemna o remiza alba pe Municipal.

Oaspetii au intrat mai bine in joc dupa pauza, iar pe fondul unei balbaieli a sucevenilor, Prutean a fost nevoit sa intervina decisiv, respingand in corner o minge sutata de Cruceanu. De partea cealalta, Bucovina a reusit deschiderea scorului in minutul 55, cand Stoian a finalizat cu capul o centrare de pe partea dreapta si a dat tonul la fanfara prezenta azi pe stadionul din Radauti. Iesenii a avut sansa egalarii un sfert de ora mai tarziu, dar Stan nu a nimerit cadrul portii gazdelor si Bucovina pastreaza toate cele trei puncte pe Municipal.

Bucovina Radauti: Prutean – Dutica, Breniuc, Vitu, Alexandru, Stoian, Pasaila, Zaremba, Romaniuc, Sabie, Ionesi. Antrenori: Lucian Burlacu si Laurentiu Andries. Au mai intrat: Apostol, Avramia, Viu si Colban.

Clasament: 1. Fcm Dorohoi 13p, 2. Csm Moinesti 11… 4. Sporting Suceava 11p…7. Bucovina Radauti 9p…