Aproape să-i venim de hac campioanei! Dinamo Bucureşti – CSU Suceava: 29-28

CSU Suceava a fost cat pe ce sa-i vina de hac campioanei Dinamo, echipa antrenata de Adrian Chirut pierzand in aceasta seara, pe terenul liderului Ligii Nationale de handbal masculin, la o diferenta de un singur gol, scor 28-29.

Fara sa aiba pe umeri presiunea rezultatului, universitarii au jucat dezinvolt contra dinamovistilor, iar in debutul intalnirii chiar au condus in trei randuri pe tabela de marcaj, ultima oara, in minutul 8, la scorul de 3-4. Bucurestenii au egalat imediat, iar pana la jumatatea primei reprize s-au distantat la patru goluri, dupa ce Sandru marca pentru 10-6. Mai mult, pe fondul paradelor portarului Irimus si a unei aparari agresive care a inchis culoarele sucevenilor pret de aproape zece minute, gazdele au dus scorul la 15-8, aceasta fiind si diferenta maxima inregistrata intre cele doua combatante in partida de astazi.

Amagita de rezultatul de la pauza, 16-11, trupa lui Eliodor Voica a inceput relaxat repriza secunda, iar universitarii au profitat si s-au apropiat la trei lungimi in minutul 40, printr-un gol al lui Burlacu. In ciuda time-out-ului solicitat de tabara gazdelor, handbalistii suceveni au continuat sa recupereze pe tabela, iar in minutul 50, spre stupoarea tuturor, au anulat avantajul dinamovistilor la 22-22. Din acel moment, oaspetii s-au tinut scai de campioana, Ciubotariu pastrand suspansul pana in minutul 55, cu golul de 25-24. Nu a fost insa loc de surprize in sala Dinamo, in conditiile in care arbitrii au scapat jocul din mana pe final. Totul a culminat in minutul 58, cu eliminarea secundului Iulian Andrei si acordarea unei aruncari de la 7 metri din care Ragot a marcat pentru 29-26. Tarzioru a inscris la intrarea in ultimul minut, gazdele au ratat apoi atacul, iar la ultima faza sucevenii au primit o aruncare de la 7 metri din care Gabi Burlacu a inchis tabela la 29-28.

Dinamo Bucuresti: Irimus, Grigoras – Ragot (6 goluri), A. Esteki (5 goluri), Bera (4),  S. Esteki (3), Mironescu (3), Sandru (3), Savenco (2), Asoltanei (1), Sania (1), Mousavi (1), Capota, Campan si Mocanu. Antrenor: Eliodor Voica.

CSU Suceava: Selaru, C. Tcaciuc – Tirzioru (7 goluri), Burlacu (5), Preda (4), Ciubotariu (4), Puljizovic (3), Baican (3), Mitrea (2), Sipka, I. Tcaciuc, Polocoser, Petrea, Costea si C. Bursuc. Antrenori: Adi Chirut si Iulian Andrei.