Alin Conache, în lotul României pentru meciul cu Polonia

Echipa națională de rugby a României va debuta, duminică, în Rugby Europe Championship cu un meci în Polonia. Din lotul “stejarilor” face parte și suceveanul Alin Conache, care s-a transferat recent la Steaua București.

România se află în Grupa B din Rugby Europe Championship, alături de Portugalia, Belgia şi Polonia. ”Stejarii” vor debuta în deplasare, pe 4 februarie, cu Polonia, după care vor avea două meciuri pe teren propriu, cu Belgia, pe 10 februarie, şi cu Portugalia, pe 17 februarie. În ediţia trecută a competiţiei, România a ocupat locul 3, după ce a învins în finala mică Spania cu 31-25. Din lotul “stejarilor” pentru partida de duminică face parte și suceveanul Alin Conache.

După doi ani și jumătate petrecuți la Timișoara, Alin Conache a decis să facă o schimbare în cariera sa. Jucătorul în vârstă de 21 de ani a semnat în această iarnă cu Steaua București. Rugbystul sucevean a fost cel mai bun marcatori al României la Cupa Mondială din 2023, cu 9 puncte.

Arată mai multe

Articole pe aceeași temă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *