Aerostar Bacău – Rapid: 0-1

Rapid Suceava a obtinut prima victorie pe teren strain din actuala editie de campionat, dupa ce s-a impus, vineri, cu scorul de 1-0, pe terenul formatiei Aerostar Bacau, intr-un joc din runda a 24-a.

Intrata pe teren dupa o serie naucitoare de opt infrangeri consecutive in deplasare, echipa suceveana si-a vazut usurata misiunea de a dobora “aviatorii” inca din minutul 4, cand Ovidiu Radu a vazut direct cartonas rosu, in urma unui cot in plina figura aplicat lui Alexandru Ghiviziu. Pe fondul superioritatii numerice, trupa pregatita de antrenorul Ioan Radu a fortat deschiderea scorului inca din prima repriza, dar suturile lui Liutec sau Golofca nu si-au atins tinta si cele doua formatii au intrat la pauza cu o remiza alba. Inevitabilul avea sa se produca in minutul 2 al partii secunde, cand acelasi Golofca a centrat din partea dreapta, defensiva bacauana a balbait mingea in fata portii si nou-intratul Ionut Plamada (foto) si-a trecut in cont a treia reusita stagionala, marcand golul victoriei cu o executie din cativa metri. Restul reprizei secunde a fost gestionata perfect de catre “ceferisti” , care si-au pastrat avantajul pana la fluierul final, bifand astfel primul succes in afara Areniului, dupa aproape 11 luni de seceta.

Rapid Suceava a evoluat in urmatoarea formula: Pascal – Ciurla, Breniuc, Hrimuc, Spatar – Vaida, Dumitriu – Golofca, Ghiviziu, Zaremba – Liutec. Pe parcurs au mai intrat: Plamada, Pascanut, Corban si Olariu.

Fcm Onesti – Cs Panciu 0-1
Luceafarul Mihai Eminescu si Asc Bacau au stat.

14. Luceafarul Mihai Eminescu 21 2 3 16 14-58 9p

Aflata pe locul 8 in clasamentul seriei, echipa suceveana va primi, in etapa urmatoare, vizita gruparii Ceahlaul II Piatra Neamt., intr-un meci programat marti, de la orele 18.00, pe stadionul Areni.