Voleiul sucevean respiră!

Echipa locala de volei a trebuit sa astepte play-out-ul pentru a inregistra prima victorie in Divizia A1. Trupa lui Victor Pancu s-a impus astazi cu scorul de 3-1 in fata formatiei CSM Bucuresti, in cel de-al doilea meci din barajul pentru evitarea retrogradarii.

Sucevenii au inceput bine meciul. Dezinvolti, eficienti pe atac si cu destul de putine greseli la preluare, jucatorii lui Victor Pancu si-au adjudecat primul set cu scorul de 25-18. Actul secund le-a apartinut gazdelor, care au castigat setul cu aceeasi diferenta cu care l-au pierdut pe primul. Imaginea infrangerii de aseara, cand CSMU LPS Suceava a pierdut cu 2-3, dupa ce a condus cu 2-0, revenea in mintea sucevenilor. Coordonatorul Liviu Ripeanu si-a condus insa colegii exemplar, atat in joc, cat si prin indicatii tehnice si indemnuri la calm. Au urmat doua seturi superbe adjudecate de formatia suceveana, 22-25 si 21-25. Cu doua victorii saptamana viitoare, la Suceava, trupa lui Victor Pancu ramane in elita voleiului romanesc.